„Kdo je to vlastně Brundibár?“


„Kdo je to vlastně Brundibár?“

Muzikál věnován všem židovským dětem, které se nemohly stát dospělými


Kdo je Brundibár 1Žáci Církevní základní školy a mateřské školy v Třinci každým rokem připravují pro rodiče, širokou veřejnost a okolní školy v Třinci muzikál. V roce 2009  si  u příležitosti 70. výročí od vypuknutí 2. světové války připravili v rámci školního projektu „Židovské děti a válka“  muzikál „Kdo je to vlastně Brundibár?“.

Muzikál vznikl  na námět známé dětské opery Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistra  Brundibár. Opera, kterou děti hrály v době 2. světové války v Terezíně až 55 krát, zaujala naše žáky a učitele  hned od začátku nacvičování. Děti se mohly seznámit nejen s krásnými písněmi, ale i zajímavou historií vzniku a předváděním této opery. Na základě knížky Děvčata z pokoje 28 autorky Hannelore Brenner- Wonschickové mohli žáci  nahlédnout do života v Terezíně, z  památníků děvčat se dozvídali o jejich nejtajnějších touhách a přáních. Mezi jinými se seznámili s postavou Anny Flachové, která se shodou okolností narodila právě zde, na Slezsku, v nedalekém Cieszynie a hrála v Brundibáru jako dítě ve všech 55 představeních.

Kdo je Brundibár 2Dne 17. 12. 2009 se v divadelním sále Kulturního domu Trisia sešlo 600 diváků, aby shlédli toto muzikálové představení . Na druhý den 18. 12. 2009 se diváky stali žáci okolních základních škol. Velkým překvapením a zážitkem pro žáky, ale i učitele a rodiče byla přítomnost paní Anny Hanusové, roz. Flachové na premiéře představení. Její zajímavé vyprávění z doby pobytu v Terezíně zaujalo děti natolik, že další otázky neměly konce.  Svým   přístupem  k životu, laskavým a vřelým  vztahem  k dětem, byla  paní Hanusová pro všechny přítomné velkým svědectvím o tom, že láska může být  silnější než nenávist.

Mgr. Monika Guńková, ředitelka školy


Archiv Zpravodaje

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Naďa Seifertová, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku