News

Only important notices are posted up here.

If you are wondering what is happening in Terezín Memorial, please check our Facebook page.


New year of the art and literary contests of the Terezin Memorial

The Educational Department of the Terezin Memorial announced a new year of the art and literary contests for children and youth with the topic “I am very fine in Terezin….?”.  More information is available on the website of the Terezin Memorial and on Facebook.

Seminars for teachers “How to teach about the Holocaust“

In the spring 2014, the Terezin Memorial is going to run the following two terms of the Seminar I for Czech teachers on “How to teach about the Holocaust“: 21st – 23rd March and 4th – 6th April 2014. More information and applications are available on the website of the Terezin Memorial.

skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

S příchodem nacistů se mé dětské mysli otevřely podivné obzory. Uvědomil jsem si, že nelze spontánně ctít starosty, radní, duchovní, soudce, učitele, různé přednosty, ale že si naši úctu musí zasloužit. Vždyť někteří z těch, které jsem míval v oblibě, zvedali pravici k poctě vůdce a později pilně vstupovali do komunistické strany. Začal jsem brzy lidi třídit. — Tom Luke, Kolektiv autorů: Pokoj 127, Domov mládeže Q708, Terezín, Gymnázium Plzeň a o.s. HUMR, 2007, s. 89.