Czech-Brandenburg seminar

From 8 through 12 September 2009, the 16th annual edition of the Czech-Brandenburg teacher seminar took place on the premises of the Terezín Memorial. The event was organized by RAA Brandenburg, on behalf of Germany and the National Institute for Further Education along with the Terezín Memorial and the Foundation of the Czech Council for Victims of Nazism, on behalf of the Czech Republic.

 

The international meeting was attended by 16 German and 12 Czech teachers, with programme focusing on the crimes perpetrated in the name of the Nazi and Communist ideologies. The topic of Nazi persecution was introduced by citing Terezín history, made more immediate by tour of the former ghetto and the Gestapo police prison, complete with a discussion with a living witness of the Jewish camp. The topic was supplemented by workshops organized by the education department of the Terezín Memorial and evening tour of the Terezín underground areas.

 

The persecution practices used in the era of Communist totality was generally introduced to the teachers by means of a lecture on Czechoslovakia during the Communist period. Further information was contributed by visit to the Vojna Memorial near Příbram and exposition on the Czech prison system and its history, including the notorious “sekyrárna” (axe room) located in what is today the state prison in Pankrác, Prague.

Šm

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.