The spring of 2010 in the Terezín Memorial and seminars for teachers

The beginning of spring 2010 was traditionally marked in Terezín by the “How to teach about the Holocaust” seminars for teachers, organized in cooperation with the Ministry of Education of the Czech Republic, the Education and Cultural Centre of the Jewish Museum in Prague and the Museum of Romani Culture in Brno. The two weekend lectures saw participation from 90 Czech teachers who thus started their possible “education journey” offered to them by the Terezín Memorial and the two aforementioned institutions, that is, the possibility to acquire further information and knowledge in subsequent higher grades of the educational seminars, namely an international seminar in Terezín, followed by another seminar in the Auschwitz-Birkenau Museum or the Ravensbrück Memorial. Then, as has also become an annual tradition starting 2005, 20 teachers take part in seminars organized by The International School for Holocaust Studies of the Yad Vashem Memorial in Israel. This year for the first time, 20 Czech teachers who actively teach about the Holocaust in their respective schools will take part in seminar at Memorial de la Shoah in Paris.

The “How to teach about the Holocaust” seminars have been taking place in Prague and Terezín for 11 years now, with more than 1600 Czech teachers participating. Further seminars are already scheduled for 2011. More information can be found on the Terezín Memorial’s website, in the Education section.

The third seminar which took place in the spring was the seminar for teachers from Slovakia. This seminar spanned four days and the participants learned about Terezín and its history, with lecturers from the Czech Republic and Slovakia teaching them about the Holocaust in Slovakia and the ways it was related to the Terezín ghetto. They also focused on the question of the Romani Holocaust. One day was dedicated to visit of the Education and Cultural Centre of the Jewish Museum in Prague.

Se

Photogallery from the event:

[nggallery id=1]

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.