Je minulost stále živá?

Sára Vykrutová, Sen malého člena Terezína, 8 let.

Sára Vykrutová, Sen malého člena Terezína, 8 let.

7. června 2017 proběhlo v kinosále Muzea ghetta v Terezíně vyhlášení vítězů 23. ročníku literární a 21. ročníku výtvarné soutěže Památníku Terezín, pojmenované na památku iniciátorky, spoluzakladatelky a donátorky soutěží Memoriál Hany Greenfieldové, pod společným názvem Je minulost stále živá?

Kromě vítězů a dalších oceněných v jednotlivých kategoriích se vyhlášení zúčastnili také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, starostka města Terezín Hana Rožcová, zástupci Ministerstva kultury ČR a Památníku Lidice. Za sdružení bývalých vězňů terezínského ghetta Terezínská iniciativa přijela a k oceněným promluvila její předsedkyně dr. Dagmar Lieblová, která spolu s Jiřím Polákem, synem bývalého vězně terezínského ghetta a historika Památníku Terezín Erika Poláka, předávala oceněným Ceny Erika Poláka, financované právě Terezínskou iniciativou. Ceremoniálu byl přítomen také manžel Hany Greenfildové Murray.

Barbora Kopecká, Minulost uchovaná ve zdech, 16 let.

Barbora Kopecká, Minulost uchovaná ve zdech, 16 let.

Uměleckou část programu zajistil Dětský sbor Brno pod vedením sbormistryně Valerie Maťašové a za klavírního doprovodu Galiny Aleškevič. Ten si připravil výběr z pásma Květovaný kůň, vzniklého za okupace pro děti z pražských židovských sirotčinců, jehož autory jsou dva bývalí terezínští vězni, a to literát Norbert Frýd a hudební skladatel Karel Reiner.

Oceněná výtvarná díla byla k vidění na samostatné výstavě v předsálí kina Muzea ghetta, která probíhala v červenci 2017

Ve školním roce 2016/2017 se celkem soutěže zúčastnilo 429 prací z 95 škol celé České republiky. V literární části soutěžilo 126 děl, ve výtvarné pak 303. Seznamy vítězů a oceněná díla naleznete na webových stránkách Památníku Terezín v části Vzdělávání.

St

Archiv Zpravodaje

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Naďa Seifertová, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku