Medals and Comenius-EduMedia 2013 seal for the project of the Terezin Memorial “Being a Pupil or a Student in the Protectorate“

Comenius EduMedia Medal for the project Schoolchild in the Protectorate

Comenius EduMedia Medal for the project Schoolchild in the Protectorate

German Scientific Society for Pedagogy and Information (Die Gesellschaft für Pädagogik und Information e.V., www.gpi-online.de) dealing in multimedia, educational technology and possibilities of using media in didactics, has been since 1995 awarding prizes to the best achievements in education based on the use of information and communication technologies. Awards are granted in several categories. Among the awarded projects are for example educational CD-ROMs, educational websites, multimedia encyclopaedias, dictionaries, audio-books, projects for radio, television and theatre, computer games focusing on the development of sensorimotor skills and others.

Comenius-EduMedia Award Ceremony, Berlin, 20th June 2013

Comenius-EduMedia Award Ceremony, Berlin, 20th June 2013

In 2013, the Comenius-EduMedia award ceremony took place in the Berlin European House for the eighteenth time already. The jury had assessed more than 170 educational products from all over Europe and the USA. The Comenius-EduMedia-Siegel award was granted to 129 projects according to various criteria. Out of these, the jury selected the very best projects, which then received one more award of a higher standard, a Comenius-EduMedia-Medaille. In 2013, the medal has been awarded to 16 European projects.

Among the projects awarded with Comenius-EduMedia medal was this year also the new educational Memorial website “Being a Pupil or a Student in the Protectorate“ (see Newsletter 1/2013). This award is very gratifying for us and we hope that the website of “Schoolchild” will become a useful tool in teaching at schools or will serve those interested in the school time history at the time of the Protectorate.

Se

skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.