Mezinárodní seminář „Holokaust ve vzdělávání“ po třinácté v Terezíně

Ve dnech 21. – 24. 11. 2013 proběhl v Památníku Terezín již 13. ročník semináře „Holokaust ve vzdělávání“, jehož se zúčastnilo 46 českých pedagogů. Zatímco první stupeň seminářů „Jak vyučovat o holokaustu“ je obsazen pouze českými lektory, na listopadový jsou zváni převážně přednášející ze zahraničí. Jejich cílem je seznámit české posluchače s metodikami a pohledem na problematiku holokaustu v jejich domovských institucích. Nechyběli však již tradičně ani čeští lektoři; byli zde zástupci Židovského muzea v Praze, Člověka v tísni či Malachu.

O vlastní zkušenosti z výuky se se svými kolegy podělili i někteří z účastníků semináře (Jindřiška Waňková ze ZŠ Trmice, Radomila Oblouková z Gymnázia Svitavy, Lenka Tománková ze Střední školy průmyslové v Uherském Hradišti, Hana Kadavá se ZŠ v Sokolově a Lenka Zahrádková ze ZŠ v Třebenicích).

Inspirativní pro učitele byla i večerní kulturní představení. Vedle projekce filmu Alfreda Radoka Daleká cesta (1949), to bylo páteční vystoupení Dismanova rozhlasového dětského souboru za klavírního doprovodu Michala Macourka s dětskou operou Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistra. V sobotu vystoupil Jaroslav Achab Haidler z ústeckého Činoherního studia s představením jednoho herce Chudí v Lodži.

St

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Archiv Zpravodaje

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Jana Havlínová, Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku

Náhodný citát

S příchodem nacistů se mé dětské mysli otevřely podivné obzory. Uvědomil jsem si, že nelze spontánně ctít starosty, radní, duchovní, soudce, učitele, různé přednosty, ale že si naši úctu musí zasloužit. Vždyť někteří z těch, které jsem míval v oblibě, zvedali pravici k poctě vůdce a později pilně vstupovali do komunistické strany. Začal jsem brzy lidi třídit. — Tom Luke, Kolektiv autorů: Pokoj 127, Domov mládeže Q708, Terezín, Gymnázium Plzeň a o.s. HUMR, 2007, s. 89.