International seminar for teachers held in Terezín

Participants of the seminar in the study room in the Ghetto Museum, photo: Pavel Straka, Památník Terezín.

Participants of the seminar in the study room in the Ghetto Museum, photo: Pavel Straka, Památník Terezín.

Between 26th and 29th November 2015, the Terezín Memorial hosted the 15th annual seminar “Holocaust in Education” attended by 44 Czech teachers. While the first stage of the education cycle “How to teach about the Holocaust” is conducted by Czech lecturers only, the November seminar welcomes also speakers from international institutions (the Israeli memorial Yad Vashem, the State Museum Auschwitz-Birkenau in Poland, the United States Holocaust Memorial Museum and the Wannsee Conference House in Germany). Their common aim is to inform Czech teachers of the methods and views of the issue of teaching about the Holocaust in their home organizations. Traditionally, Czech lecturers were present as well; among them being the representatives of the Jewish Museum in Prague and the NGOs Asi-milovaní and People in Need. Petr Lhotka delivered a speech on the Roma Holocaust, and Martin Šmok spoke, as a Czech representative, for the USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education.

Very inspiring was the presentation of the work of pupils from The 3rd Primary School in Slaný and the Primary school in Trmice by Ústi nad Labem, who, guided by their teachers, had done researches on Jewish families from their hometowns under a project titled “Neighbours Who Disappeared”.

Evenings were devoted to the art work associated with the Holocaust and coming not only from the Czech environment. Besides the screening of the Polish-Czechoslovak film “Hraniční ulička” (Border Street) by Aleksander Ford (1948), featuring the Warsaw Ghetto Uprising, Thursday brought the performance of the children’s opera Brundibár by Hans Krása and Adolf Hoffmeister staged by the Disman Radio Children’s Ensemble under the piano accompaniment of Andrea Vavrušová. On Saturday Jaroslav Achab Haidler from Činoherní studio (The Drama Studio) in Ústí nad Labem presented his one-man play Mr. Theodor Mundstock, an adaptation of the eponymous Ladislav Fuks’s novel.

St

skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.