International Seminar for Czech teachers at Terezín Memorial

From 27th to 30th November 2014, the Terezín Memorial hosted the 14th annual seminar on “Holocaust in Education”, attended by 36 Czech teachers. While the first stage of seminars titled “How to teach about the Holocaust” is lectured only by Czech experts, lecturers for this second stage are invited from foreign institutions as well. Their aim is to supply Czech listeners with methodology and approaches to the issue of teaching about the Holocaust used in their home organizations. Nevertheless, as usual, Czech lecturers were not missing, along with representatives of the Jewish Museum in Prague and the People in Need foundation.

Several participants also shared their experience in teaching. Great admiration was again expressed to pupils and their teachers Mrs. Cimrmanová and Hamzová from 3rd elementary school in Slany, who presented their work on the project “Neighbours Who Disappeared”.

In the evenings, inspiring cultural performances were on the programme. Besides the projection of Transport from Paradise (1962), a film by Zdeněk Brynych, Friday belonged to the opera Brundibar by Hans Krasa and Adolf Hoffmeister, performed by the Disman Radio Children’s Choir and accompanied by pianist Michael Macourek. On Saturday Jaroslav Achab Haidler from the dramatic group of Činoherní Studio in Ústí on Elbe appeared in his one-man show Mr. Theodor Mundstock, an adaptation of a same-name novel by Ladislav Fuksa.

St

skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.