The international seminar at Terezín

Workshop by Aleisa Fishman, the USHMM, Washington, U.S.A.

Workshop by Aleisa Fishman, the USHMM, Washington, U.S.A.

On 25 – 28 November 2010, Terezín hosted the by now traditional seminar for teachers The Holocaust in education, a continuation of the spring seminar How to teach about the Holocaust. While the spring seminar is more fact-oriented and has only Czech lecturers, the winter seminar is focused on acquisition of practical teaching skills related to teaching about the Holocaust. It has Czech lecturers (from the Terezín Memorial, The Cultural and Education Centre of the Jewish Museum in Prague), but also (and mostly) foreign ones (from the Yad Vashem Memorial in Israel, The Auschwitz-Birkenau Memorial and State Museum, Shoah Foundation Institute, House of the Wannsee Conference, House of Anne Frank, The United States Holocaust Memorial Museum in Washington).

The specialized programme was complemented by cultural events in the evenings: the first of them being a film adaptation of short stories by Arnošt Lustig Transport z ráje (The Transport from Paradise), directed by Zdeněk Brynych in 1962. The next day, Disman Radio Children’s Choir led by Zdena Fleglová arrived with its performance of the opera Brundibár by Hans Krása and Adolf Hoffmeister. The musical accompaniment for the actors was provided by the Archioni orchestra, conducted by Michal Macourek. The Disman Choir also presented a series of children’s poems from the Terezín ghetto era, put to music by Mr Macourek. The Terezín ghetto survivor Marta Kottová was among those present. The third evening was dedicated to a production of an adaptation of Ladislav Fuks’s novel Pan Theodor Mundstock (Mr Theodor Mundstock), adapted, directed and performed by the one-man theatre of Jaroslav Achab Haidler of the Ústí nad Labem Činoherní Studio Theatre.

St

Participants of the seminar during the workshop by Piet van Ledden, Anne Frank House, the Netherlands

Participants of the seminar during the workshop by Piet van Ledden, Anne Frank House, the Netherlands

J.A. Haidler during the preparation for his performance "Mr. Theodor Mundstock"

J.A. Haidler during the preparation for his performance "Mr. Theodor Mundstock"

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.