New project Schoolchild in the War Years

We would like to draw your attention to the announcement of a new pupil and student project of the Terezín Memorial and its partners: the Terezín Initiative Institute and the National Pedagogical Museum and Library of J. A. Comenius in Prague, presented under the title Schoolchild in the War Years. The project is more-leveled, students and pupils can join a research competition and explore the history of schools in their area within 1938 – 1945, or if they wish to address the topic in an artistic way, they can register for the art competition of the Terezín Memorial under the same theme.

Young researchers will have the opportunity to present their work before an audience at a conference devoted to this issue and to share their knowledge and experiences. In case of IT skills, they can create a website to publish their findings. The different parts of the project will be continuously published,  watch the websites and Facebooks of the aforementioned organizations.

 Se

letak-svvl_2015

skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

S příchodem nacistů se mé dětské mysli otevřely podivné obzory. Uvědomil jsem si, že nelze spontánně ctít starosty, radní, duchovní, soudce, učitele, různé přednosty, ale že si naši úctu musí zasloužit. Vždyť někteří z těch, které jsem míval v oblibě, zvedali pravici k poctě vůdce a později pilně vstupovali do komunistické strany. Začal jsem brzy lidi třídit. — Tom Luke, Kolektiv autorů: Pokoj 127, Domov mládeže Q708, Terezín, Gymnázium Plzeň a o.s. HUMR, 2007, s. 89.