Education Seminar for Czech teachers at the State Museum in Auschwitz-Birkenau

During guided-tour in the State museum Auschwitz-Birkenau, October 2015, photo: Jaroslava Tihlařiková

During guided-tour in the State museum Auschwitz-Birkenau, October 2015, photo: Jaroslava Tihlařiková


From 8th to 11th October 2015, the State Museum Auschwitz-Birkenau in cooperation with the Terezín Memorial and the Czech Ministry of Education hosted the 3rd level of the educational seminar in Poland. During a two-day intensive programme, thirty-nine teachers from various parts of the Czech Republic completed their knowledge on the Holocaust, the teaching methods of this tragic era in human history and the possibilities of mediating the eventful history of the Auschwitz concentration camp to their students.

Most participants appreciated tours around the former camps Auschwitz I and Auschwitz II-Birkenau, as well as a complementary guided tour of places which are inaccessible to visitors of the Auschwitz I memorial site. Accompanied by the historian of the Auschwitz Museum Mr. Miroslav Obstarczyk, teachers visited, among others, block No. 10, where inhumane pseudo medical experiments were exercised on women prisoners, looked in the former gardens of the camp commandant Rudolf Höss, got to the registration centre of the camp and took the opportunity to climb one of the camp watchtowers.

In the section devoted to workshops, participants of the seminar were introduced to the archival and collection funds of the museum and learned about the educational activities of the Auschwitz Museum. In terms of teaching experience, equally beneficial were the presentations of projects implemented by the fellow educators in their schools.

Šm

 

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.