School projects: The traveling documentary exhibition Munich, Occupation, Liberation

Students of the Secondary Industry School of Ostrava – Vítkovice, Šárka Kunčická, Vojtěch Žižka and Petr Langer, supervised by Mgr. Lenka Hrušková and in cooperation with the City Committee of the Czech Association of Liberation Fighters prepared the second annual edition of the travelling documentary exhibition Munich, Occupation, Liberation, that has been up to now seen by more than 3,000 students and teachers of secondary schools in the Ostrava region. On 7 June 2010 the exhibition visited the Education Department of the Terezín Memorial.

From the vernissage of the travelling exhibition

From the vernissage of the travelling exhibition

We were inspired to create this travelling exhibition by the “Memory” event from two years ago, when our schools hosted several lectures from World War II survivors, accompanied by a documentary exhibition provided by Mrs Ludmila Václavíková.

Our aim is to have the exhibition accompanied by visiting personalities who have something to say about the matter at hand, or are survivors who can give a first-hand testimony. In this respect, we have received enormous assistance from Ing. Michal Salomonovič, Mr Luděk Eliáš, Brigadier General Ing. Mikoláš Končický and others. Their testimonies are always an inspiring and captivating illustration of the history of horrors of World War II as it is taught in our schools.

Thanks to the financial support from the Municipal Authority of the City of Ostrava, 16 panels have been produced that make use of historical documents, sources and photographs to map our history from the Munich Pact to liberation, with special focus on the regional history and history of the Holocaust.

More on the project can be found at www.vystavamoo.707.cz

Mgr. Lenka Hrušková – Secondary Industry School of Ostrava – Vítkovice

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.