Putování výstav Vzdělávacího oddělení Památníku Terezín v roce 2011

Letáček k výstavě „Jak můžeme dál žít?“

Letáček k výstavě „Jak můžeme dál žít?“

“Já a válka”

Kolekce obrázků ze soutěže Památníku Terezín v roce 2009 pod názvem Já a válka byla od 6. května 2011 k vidění v Infocentru v Kravařích u České Lípy. V tento den proběhla v Infocentru vernisáž výstavy. Součástí programu vernisáže, který připravili žáci zdejší školy pod vedením Mgr. Hany Tesárkové, byla též recitace básniček Hanuše Hachenburga, dětského vězně terezínského ghetta. Výstava zůstala v Kravařích přes prázdniny.

V říjnu 2011 byla instalována v Městské knihovně v Lounech, poté v rakovnickém muzeu v prostoru Galerie Samson. Následně si ji mohli prohlédnout návštěvníci v pobočce rakovnického muzea v Jesenici. 12. března 2012 slavnostním otevřením začala výstava těchto prací v Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Slavnostní podvečer zpříjemnilo skladbami J. S. Bacha a P. Hindemitha kytarové trio Altera Pars.

Jak můžeme dál žít?

Soubor Vox Melodica 2 při vernisáži

Soubor Vox Melodica 2 při vernisáži

Nejzajímavější práce ze soutěže pro rok 2010 pod názvem Jak můžeme dál žít? měly mimoterezínskou premiéru v prostoru Židovské obce v Teplicích v září 2011. Další zastávkou se těmto výtvarným dílům stal mostecký evangelický sbor. Vernisáži, která se uskutečnila v listopadu 2011, byla přítomná i paní Erna Chaloupková, bývalá vězeňkyně terezínského ghetta, nyní žijící v Mostě. Z Mostu se výstava přestěhovala do prostoru litoměřické Diakonie Oka-mžik. Od počátku března 2012 byla kolekce kreseb k vidění v lounské pohřební židovské kapli.

St

skola_banner

Archiv Zpravodaje

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Jana Havlínová, Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku

Náhodný citát

S příchodem nacistů se mé dětské mysli otevřely podivné obzory. Uvědomil jsem si, že nelze spontánně ctít starosty, radní, duchovní, soudce, učitele, různé přednosty, ale že si naši úctu musí zasloužit. Vždyť někteří z těch, které jsem míval v oblibě, zvedali pravici k poctě vůdce a později pilně vstupovali do komunistické strany. Začal jsem brzy lidi třídit. — Tom Luke, Kolektiv autorů: Pokoj 127, Domov mládeže Q708, Terezín, Gymnázium Plzeň a o.s. HUMR, 2007, s. 89.