Exhibitions of the Educational Department of the Terezin Memorial in 2011

Leaflet to the exhibition „How can we live on?“

Leaflet to the exhibition „How can we live on?“

“Me and the War”

A collection of pictures with the title “Me and the War” from the Terezin Memorial competitions in 2009 was on display in the Information Centre in Kravare near Ceska Lipa starting 6th May 2011. On that day the exhibition opening took place in the Information Centre. The opening programme, which had been prepared by the local school pupils under the guidance of Mgr. Hana Tesarkova, involved also reciting poems by Hanus Hachenburg, a child prisoner of the Terezin ghetto. The exhibition remained in Kravare over the summer holidays.

In October 2011, this exhibition was installed in the Municipal Library in Louny, and then in the Rakovnik Museum in the Samson Gallery space. Later it could also be appreciated by visitors of Rakovnik Museum branch at Jesenice. On 12th March 2012, a ceremonial opening of the same exhibition was held at the Department for Education and Culture of the Jewish Museum in Prague. The gala evening was also very enjoyable thanks to the guitar trio Altera Pars, which played the compositions by J. S. Bach and P. Hindemith.

How Can We Live On?

Ensemble Vox Melodica 2 during the vernissage

Ensemble Vox Melodica 2 during the vernissage

The most interesting works from the competition in 2010 under the title How Can We Live On? were first presented outside Terezin in the Jewish community in Teplice in September 2011. Another display of these art works took place at the Evangelic Choir in Most. The exhibition opening went on in November 2011 in the presence of Mrs. Erna Chaloupkova, former Terezin Ghetto prisoner living now in Moscow. The exposition later moved from Most to Diacony Oka-mzik in Litomerice. From early March 2012, the collection of drawings could be seen at funeral Jewish chapel in Louny.

St

skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.