The “Auschwitz – history and symbolism” seminar

For the fourth time already, a group of 36 Czech teachers took part in the III. grade of seminars for teachers in Auschwitz, organized by the Terezín Memorial along with the Ministry of Education, Youth and Sport of the Czech Republic and the Auschwitz-Birkenau State Museum.

Following the opening ceremony was a lecture on the place of the Auschwitz-Birkenau concentration camp in the Nazi plan of mass extermination. This was followed by a tour of the former Auschwitz I camp. In the afternoon, teachers divided into two groups which took turns participating in three workshops, wherein materials from the museum’s archives were presented to them, they were given access to the museum’s collection, worked with prisoners’ drawings and saw an exhibition on the genocide of European Roma and Sinti. The evening was concluded by screening of film documentaries dealing with the camp.

The next morning, the programme went on with a tour of the former Auschwitz II-Birkenau camp and the Czech national exposition at Auschwitz I. During the afternoon, teachers once again participated in two workshops and lectures on fates of mothers and children in the Auschwitz camp. After the supper, projects by participating teachers were presented. The seminar was concluded with a closing ceremony, with words of gratitude to all institutions involved, the final evaluation and handing over of certificates and books to the participants.

Se

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.