3rd Level Seminar – Czech teachers in Ravensbruck Memorial

Lore Kleiber during the guided-tour in the Haus der Wannsee Konferenz

Lore Kleiber during the guided-tour in the Haus der Wannsee Konferenz

In early October a follow-up seminar (3rd level) for Czech teachers organized by the Terezin Memorial in cooperation with the Czech Ministry of Education took place in the former Ravensbruck concentration camp in Germany.

Part of the four-day seminar held in Ravensbruck was also a visit to the House of the Wannsee Conference in Berlin. Participants so had the opportunity to see not only an extensive exposition devoted to the Holocaust development, but also view the room, where the conference itself took place in January 1942. The atmosphere of the place was reinforced by a gripping interpretation of events related to the issue. In the next part of the programme, teachers attended a workshop, during which they worked directly with sources of archival nature.

The second day of the seminar was dedicated to the former concentration camp Ravensbruck. Participants visited the local depository, where they were presented archival materials relating to Protectorate female prisoners and historical documents. In the afternoon, everyone got involved in the photographic workshop followed by an exposition tour. Some of the participants presented their school projects within the seminar. The tight schedule again brought new knowledge and information to teachers as well as broadened their horizons in the way and methodology of educating about the Holocaust.

Ha

[nggallery id=7]

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.