Seminář pro české pedagogy „Auschwitz – historie a symbolika“, říjen 2013

Již mnoho let trvá spolupráce na poli vzdělávání mezi Státním muzeem Auschwitz-Birkenau (Osvětim) a Památníkem Terezín. Polští historici a lektoři pravidelně přijíždějí na semináře do Terezína, kde přednášejí a vedou workshopy, skupina polských pedagogů navštívila Památník v rámci třídenního programu v červnu 2013 a každé dva roky se skupina českých pedagogů, absolventů I. a II. stupně vzdělávacích seminářů zaměřených na výuku o holokaustu, zúčastní semináře ve Stáním muzeu Auschwitz-Birkenau v Polsku. Semináře jsou realizovány díky spolupráci Památníku Terezín s MŠMT ČR, které tyto semináře finančně zajišťuje.

Seminář se konal ve dnech 3. – 6. října 2013. Vzdělávací program byl rozložen do dvou dnů. Účastníci měli možnost se blíže seznámit s Mezinárodním centrem pro výuku o Auschwitz a holokaustu, s metodami a přístupy ke vzdělávání na tomto památném místě, dále absolvovali prohlídky Auschwitz I a Auschwitz II, přednášku o krematoriu a plynových komorách, nahlédli do uměleckých sbírek a archiválií muzea. Byly jim nabídnuty komentované prohlídky v bloku 27, kde je umístěna nová izraelská expozice Shoa, a v bloku 13, jenž je věnován genocidě evropských Sinti a Romů.

Se

skola_banner

Archiv Zpravodaje

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Jana Havlínová, Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku

Náhodný citát

S příchodem nacistů se mé dětské mysli otevřely podivné obzory. Uvědomil jsem si, že nelze spontánně ctít starosty, radní, duchovní, soudce, učitele, různé přednosty, ale že si naši úctu musí zasloužit. Vždyť někteří z těch, které jsem míval v oblibě, zvedali pravici k poctě vůdce a později pilně vstupovali do komunistické strany. Začal jsem brzy lidi třídit. — Tom Luke, Kolektiv autorů: Pokoj 127, Domov mládeže Q708, Terezín, Gymnázium Plzeň a o.s. HUMR, 2007, s. 89.