Seminář pro dánské pedagogy v Památníku Terezín

Dánští učitelé na semináři na půdě bývalých Magdeburských kasáren, Památník Terezín

Dánští učitelé na semináři na půdě bývalých Magdeburských kasáren, Památník Terezín

Památník Terezín, a zejména bývalé terezínské ghetto je cílem mnoha skupin dánských školáků. Tito se sem přicházejí podívat na místa, kde bylo v době války internováno 466 dánských Židů.

Znalost problematiky osudu dánského židovského obyvatelstva a s ním spjatého terezínského ghetta patří v Dánsku k základním bodům v rámci vzdělávání. Pedagogům poskytuje velkou podporu v této oblasti Dánský institut pro mezinárodní studia. Výsledkem jeho práce je např. webová stránka www.theresienstadt.dk, kde se nachází informace a filmové dokumenty k situaci Židů v Dánsku a následně také jejich deportace a život v terezínském ghettu. Webové stránky jsou přístupny v dánštině a angličtině.

      Součinností tohoto institutu a izraelského památníku Yad Vashem vznikl plán přivézt dánské učitele přímo do Terezína, zde jim poskytnout informační základnu a seznámit je s možnostmi, které Památník Terezín skupinám mládeže nabízí.

      V polovině září 2012 se konal poprvé v Památníku Terezín takovýto seminář. Dánští učitelé zde strávili tři dny plné workshopů, přednášek, setkání s českými pedagogy a také s pamětnicí na terezínské ghetto, paní Doris Grozdanovičovou. Jedním z vrcholů programu bylo též živé provedení dětské opery Hanse Krásy „Brundibár“ v podání Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Se

[nggallery id=8]

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Archiv Zpravodaje

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Jana Havlínová, Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku

Náhodný citát

S příchodem nacistů se mé dětské mysli otevřely podivné obzory. Uvědomil jsem si, že nelze spontánně ctít starosty, radní, duchovní, soudce, učitele, různé přednosty, ale že si naši úctu musí zasloužit. Vždyť někteří z těch, které jsem míval v oblibě, zvedali pravici k poctě vůdce a později pilně vstupovali do komunistické strany. Začal jsem brzy lidi třídit. — Tom Luke, Kolektiv autorů: Pokoj 127, Domov mládeže Q708, Terezín, Gymnázium Plzeň a o.s. HUMR, 2007, s. 89.