Seminář pro francouzské pedagogy ve spolupráci s památníkem Maison d´Izieu – srpen 2011

Helena a Ivan Klímovi se skupinou francouzských pedagogů na půdě v Magdeburských kasárnách

Helena a Ivan Klímovi se skupinou francouzských pedagogů na půdě v Magdeburských kasárnách

Již po druhé přijeli do Památníku Terezín francouzští učitelé, aby se zde seznámili s historií terezínských represivních zařízení z doby druhé světové války.

V Terezíně čekal na učitele bohatý program. Seminář byl zahájen prezentací o historii vývoje Památníku Terezín a informacemi o samotné vzdělávací činnosti Památníku Terezín. Na to navázal historik Petr Koura svojí přednáškou spojenou s filmovou projekcí  o situaci v druhé československé republice po obsazení Sudet. Poté si účastníci prohlédli bývalé ghetto. Další dny pak absolvovali přednášky a workshopy na téma náboženství v terezínském ghettu, dětí a mládeže v ghettu, diskutovali o problematice spojené s návštěvou delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže v Terezíně v době války. Historik Thomas Hejda svoji terezínskou přednášku zaměřil na vnímání a místo terezínského Památníku jakožto místa paměti naší země.

Pozornost byla zaměřena též na seznámení se s historií bývalé policejní věznice gestapa v Malé pevnosti, a to prostřednictvím přednášky a prohlídky celého areálu Malé pevnosti.

Jednou z nejzajímavějších částí semináře bylo setkání se spisovatelem Ivanem Klímou a jeho manželkou, Helenou Klímovou, kteří na pozvání Francouzů do Terezína přijeli a poutavě vyprávěli o svém životě. Ivan Klíma byl sám jako malé dítě vězněn v terezínském ghettu a paní Helena přežila válku jako ukrývané dítě.

Seminář se odehrával nejen na půdě terezínského Památníku, učitelé též navštívili  Památník Lidice, pražské Židovské město a v doprovodu Thomase Hejdy absolvovali též cestu po místech, která jsou v Praze úzce spojena s komunistickým režimem.

Archiv Zpravodaje

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Naďa Seifertová, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku