Seminář pro francouzské pedagogy ve spolupráci s památníkem Maison d´Izieu – srpen 2011

Helena and Ivan Klimovi with the group of French teachers at the attic  of the Magdeburg Barracs

Helena and Ivan Klimovi with the group of French teachers at the attic of the Magdeburg Barracs

Already for the second time a group of French teachers arrived in Terezin Memorial to learn about the history of Terezin repressive facilities from the time of the second world war.

There was a rich programme prepared for the teachers. The workshop was opened with a presentation on the history of the Terezin Memorial and information about actual educational activities of the Memorial. Historian Petr Koura then followed with his lecture, accompanied with a film projection, concerning the situation in the second Czechoslovak Republic after the occupation of the Sudetenland. Afterwards participants visited the former ghetto. In the next days, they attended lectures and workshops on religion in the Terezin ghetto and children and youth in the ghetto. They discussed issues associated with the delegation of the International Committee of the Red Cross which visited Terezin during the war. Historian Thomas Hejda focused his lecture on viewing the Terezin Memorial as a place of memory of our country.

A lecture and tour around the whole area of the Small Fortress drew also attention to learning more about the history of the former Gestapo police prison in the Small Fortress.

One of the most interesting moments of the workshop was a meeting with the writer Ivan Klima and his wife, Helena Klimova, who arrived in Terezin at the invitation of the French and engagingly talked about their lives. Ivan Klima was himself imprisoned as a small child in the Terezin ghetto, and Mrs. Helena survived the war as a hidden child.

The workshop took place not only on the grounds of the Terezin Memorial, but teachers also visited the Lidice Memorial, Prague’s Jewish Town and, accompanied by Thomas Hejda, completed a tour around places in Prague which are closely connected with the communist regime.

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.