Seminář pro pedagogy v Paříži

5.	Fabrice Teicher z pedagogického oddělení Memorial de la Shoah při přednášce

Fabrice Teicher z pedagogického oddělení Memorial de la Shoah při přednášce


Ve dnech 19. až 25. června 2010 se konal seminář pro české učitele připravený francouzským Mémorial de la Shoah v Paříži ve spolupráci s Památníkem Terezín. Do Paříže na něj odcestovalo dvacet českých učitelů, ovšem ne jen tak nahodile zvolených – všichni již totiž měli za sebou čtyřstupňový vzdělávací cyklus Památníku Terezín a prošli dalším výběrem na základě svých vlastních školních projektů.

Seminář se konal v prostorách Mémorial de la Shoah a hned v úvodu ho poctil svou návštěvou velvyslanec ČR ve Francii, Pavel Fischer. Samotný seminář pak trval bezmála čtyři dny a přestože se jej účastnili učitelé již opravdu v tématu velmi vzdělaní, shodli se všichni v jeho závěru, že byl pro ně přínosem po odborné i pedagogické stránce. Velmi atraktivními tématy pro ně bezpochyby byly např. jiné genocidy 20. století (arménská a rwandská), dále přednášky týkající se francouzské historie 2. světové války a holokaustu, nebo třeba právního aspektu genocid, velmi emotivní a krásné bylo ovšem také setkání s pamětníkem holokaustu. V kostce řečeno, seminář to byl velmi, velmi dobrý a když připočtete příkladné pohostinství našich hostitelů (k obědu či večeři místní speciality pokaždé v jiné restauraci), večerní výlety k Eiffelovce či na Champs-Élysées, určitě věříte, že budeme na francouzské dobrodružství ještě dlouho vzpomínat…

Kl

Na prohlídce Memorial de la Shoah u “Zdi jmen”

Na prohlídce Memorial de la Shoah u “Zdi jmen”

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Archiv Zpravodaje

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Jana Havlínová, Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku

Náhodný citát

S příchodem nacistů se mé dětské mysli otevřely podivné obzory. Uvědomil jsem si, že nelze spontánně ctít starosty, radní, duchovní, soudce, učitele, různé přednosty, ale že si naši úctu musí zasloužit. Vždyť někteří z těch, které jsem míval v oblibě, zvedali pravici k poctě vůdce a později pilně vstupovali do komunistické strany. Začal jsem brzy lidi třídit. — Tom Luke, Kolektiv autorů: Pokoj 127, Domov mládeže Q708, Terezín, Gymnázium Plzeň a o.s. HUMR, 2007, s. 89.