Seminar for Teachers in the Ravensbrück Memorial on October 6 – 9, 2016

Former hostels of the wardresses in the Memorial Ravensbrück, October 2016, photo: Martin Hemelík.

Former hostels of the wardresses in the Memorial Ravensbrück, October 2016, photo: Martin Hemelík.


For ten years now, the Terezín Memorial has been cooperating with the Ravensbrück Memorial in holding third-level seminars, taking place once in two years in the former Ravensbrück concentration camp. This four-day event, held under the auspices of the Ministry of Education, Youth and Sport, comes complete with a visit to the House of the Wannsee conference.

Its participants saw an exhibition devoted to the subject of the Holocaust, visited the premises where the conference was held back in January 1942, and then they were involved in the workshop focused on the theme: planning and organizing genocide. At the end of the day, the attendees discussed the pedagogical aspects of Holocaust education.

Participants of the seminar in the House of the Wannsee Conference, October 2016, photo: Martin Hemelík.

Participants of the seminar in the House of the Wannsee Conference, October 2016, photo: Martin Hemelík.

They spent the second day of the seminar in the former Ravensbrück concentration camp where, during the morning session, they were introduced to the activities of the local Department of Education. A highlight of the program was a visit to the depositary where archive documents were prepared for the participants to browse through. In the afternoon, the teachers attended a photographic workshop followed by a guided tour of the local exhibition. Time was also reserved for the teachers to get acquainted with the participants´ finished or planned projects and to discuss them. During the seminar, the attending teachers gained a lot of new information and findings, which, in their own words, would definitely prove to be useful for them in preparing interesting lessons or projects for their pupils.

Pa

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.