Fifth edition of the seminar in Israel

From 19 through 30 October 2009, the fifth edition of teachers’ seminar took place in the Yad Vashem Memorial, Jerusalem. This time, 21 Czech teachers participated, earning their place in the seminar by the school project they headed.

In Jerusalem, they took part in a varied programme divided into several blocks by topic. Specialist lectures on various aspects of the Holocaust were interspersed with workshops of the International School of Holocaust Studies of the Yad Vashem Memorial. The Czech teachers were, as usual, particularly impressed with the focus on teaching, practical methodological advice and instructions for presenting the topic to various age groups. Another remarkable asset was the large number of specialized resources for teachers (textbooks, CD-ROM, posters, etc.) which the teachers could pick and choose from the wide variety offered by Yad Vashem.

Trips to the Old Jerusalem, the surroundings of Nazareth and the city of Tel Aviv formed a suitable supplement of the main programme and gave the seminar another dimension – learning about the Israel of today.

Seminar for teachers in IsraelThe seminars were created as a result of cooperation between the Terezín Memorial and Yad Vashem, they are however also sponsored by contributions from the funds of the Czech Ministry of Education, Youth and Sports and the international organization Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance, and Research.  Altogether, more than one hundred Czech teachers have already participated in the seminar.

Kl

skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.