Seminars “How to teach about the Holocaust”

Meeting with the survivors – Helga Hošková-Weissová and Lisa Miková

Meeting with the survivors – Helga Hošková-Weissová and Lisa Miková


The 15th spring season of the seminars for teachers on “How to teach about the Holocaust” took place in Prague’s Jewish Museum and the Terezin Memorial. They were attended by more than 80 Czech teachers. The three-day programme included lectures on Judaism and the Jewish settlement of Bohemia and Moravia, anti-Semitism, psychological aspects of the genocide, the history of the Jewish ghetto in Terezin, and the genocide of the Roma population.
Workshop done by the Museum of the Romani culture, Brno during the seminar „How to teach about the Holocaust?“ “, jaro 2014

Workshop done by the Museum of the Romani culture, Brno during the seminar „How to teach about the Holocaust?“


The Terezin workshops offered to one group of participants a closer meeting with people who have gone through the ghetto, whereas the other group of participants worked with the theme of the biblical story of Queen Esther within the art therapy workshop and the last group attended a workshop of the Museum of Roma Culture in Brno. Through the workshops they had the opportunity to learn about some of the activities which the institutions offer to children within educational seminars.

Se

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.