Seminaries for the Czech teachers “How to teach about the Holocaust“, Spring 2016

For Spring 2016 the Terezín Memorial lists two terms of the first-level seminars on teaching about the Holocaust, which have been organized since 2000 under the auspices of the Czech Ministry of Education at the Jewish Museum in Prague and in the Terezín Memorial.

These training courses are designed not only for teachers of history and social science at all, but also for professionals of other subjects, primary school teachers, etc. They represent the first stage in a multistage educational system. Seminar participants have the opportunity to not only learn more details about the history of the persecution of the Jews, Roma and other population groups during the 2nd World War, but also meet, in subsequent stages, the representatives of foreign organizations which are also engaged in this issue, and to get acquainted with methods of teaching this topic in various European and overseas countries. In the following years they can also visit and learn details about the State Museum Auschwitz-Birkenau and the Ravensbrück Memorial, and finally they have a chance to attend a multi-day seminar at Yad Vashem in Israel.

So far the seminars have been attended by more than 2.000 Czech teachers and have received a very good reputation, both for its content and organization quality. In spring 2016, visitors can sign up for a seminar on the following dates: 19th – 21st February 2016 and 4th – 6th March 2016. For contacts and the application form, as well as programmes of previous years, please visit the Terezín Memorial website, the section of Education.

Se

 

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.