Seminars for teachers ”How to teach about the Holocaust“

Workshop done by the Museum of the Romani Culture, Brno during the seminar „How to teach about the Holocaust?“, 2016, photo: Jana Havlínová, Památník Terezín.

Workshop done by the Museum of the Romani Culture, Brno during the seminar „How to teach about the Holocaust?“, 2016, photo: Jana Havlínová, Památník Terezín.


Seminar for elementary and secondary school teachers called How to Teach About the Holocaust was held in Prague´s Jewish Museum and in the Terezín Memorial already for the 16th times. Run in two cycles (between February 19 and 21 and from March 4 to 6), the seminar was attended by more than 100 teachers. Each three-day program covered lectures on the Jewish settlement in Bohemia and Moravia (complete with sightseeing visits to Prague’s Jewish Town), on anti-Semitism, on the psychological aspects of genocide, the Terezín Ghetto and the Romany Holocaust. One of the highlights of the program was a meeting with former Terezín Ghetto inmates (namely Hana Hnátová and Dagmar Lieblová in the first series, Eva Štichová and Lisa Miková in the second one).

Result of teacher's work from workshop of dr. Jana Jebavá, the seminar „How to teach about the Holocaust?“, 2016, photo: Jana Havlínová, Památník Terezín.

Result of teacher’s work from workshop of dr. Jana Jebavá, the seminar „How to teach about the Holocaust?“, 2016, photo: Jana Havlínová, Památník Terezín.


The program also included three different workshops out of which participants were free to choose one. These included a fine art-cum-dramatic workshop led by Dr. Jana Jebavá, based on the Biblical theme of Judith, a courageous women of the Antiquity whose story in a specific way also presages the topic of the Shoa. Furthermore, the program offered a workshop prepared by employees of the Terezín Memorial’s Department of Education called From a Number to a Name. Employing biographical approach and techniques as well as aesthetic methods, this workshop sought to portray the fate of some of the people who had passed through Terezín. The last workshop was prepared by the Museum of Romany Culture in Brno. In its course, the teachers had an opportunity to get hands-on experience of what the above-mentioned institutions offer to their pupils in their educational seminars.

St

 

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.