Meeting of the participants in the project “Schoolchild in the war years“

Participants of the project Schoolchild in the war years, pupils of the primary school T.G. Masaryk, Milovice, Juni 2016, photo: Radim Nytl, Památník Terezín.

Participants of the project Schoolchild in the war years, pupils of the primary school T.G. Masaryk, Milovice, Juni 2016, photo: Radim Nytl, Památník Terezín.

Young researchers engaged in the educational project “Schoolchild in the War Years”, co-sponsored by the Terezín Memorial, the National Pedagogical Museum and Library of J. A. Comenius, the Terezín Initiative Institute and the National Institute for Further Education, met in Terezín between June 8 and 9, 2016. The aim of this gathering was to acquaint the young generation with typical manifestations and measures of the Nazi totalitarian regime, taking as an example the school environment in the Protectorate and in the regions of prewar Czechoslovakia seized by Germany after the Munich Agreements. Almost twenty teams and individuals from elementary and secondary schools in the Czech Republic joined the project. During the school year 2015-2016, they worked on the topics connected with the school environment in the Czech lands in the years 1938 to 1945,

The exhibition panels of the project Schoolchild in the war years, Juni 2016, photo: Radim Nytl, památník Terezín.

under the methodological tutelage of their teachers and experts in the above mentioned participating institutions. The key purpose of the meeting in Terezín, attended by almost 70 young students and their teachers, was to share experience and present the researched topics. Its program also included mutual presentations of the work performed by the individual research teams, workshops on the subject of life of young people in the Protectorate of Bohemia and Moravia,

Participants of the project Schoolchild in the war years, Juni 2016, photo: Radim Nytl, Památník Terezín.

in the Terezín Ghetto or in the Gestapo Prison in Terezín´s Small Fortress, activities relating to the history of minority schooling, visits to objects and exhibitions of the Terezín Memorial as well as the screening of a documentary on Czechoslovak schools in Britain in World War II. The first chief outputs of the project to be released this year will be exhibition panels featuring the new findings discovered by the young researchers. The project is supported by a grant received by the Terezín Memorial from the international organization called The International Coalition of Sites of Conscience based in the United States.

Šp

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.