Terezínská tryzna 2011 a výročí poslední popravy v Malé pevnosti

Třetí květnová neděle v Terezíně patřila již tradičně Terezínské tryzně – vzpomínkové akci na památku obětí nacistických terezínských represivních zařízení – policejní věznice gestapa v Malé pevnosti a terezínského židovského ghetta.

Desítky delegací z České republiky a ze zahraničí položily věnce k jednotlivým památníkům na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně. Hlavní projevy, zdůrazňující potřebu nezapomínat na děje minulé a poučit s z nich, přednesli prezident České republiky, pan Václav Klaus a ředitel Památníku Terezín, Jan Munk.

Po skončení projevů zazněla křesťanská a židovská modlitba. Tryzna byla zakončena sborem Lacrymosa a Agnus Dei z Requiem G. Verdiho v podání Děčínského pěveckého sboru.

Tryzně samotné předcházel vzpomínkový akt na bývalém popravišti v Malé pevnosti u příležitosti smutného výročí poslední popravy v policejní věznici, která se odehrála dne 2. května 1945 (více o této popravě – viz Zpravodaj 2/2010)

Se

[nggallery id=4]

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Archiv Zpravodaje

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Jana Havlínová, Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku

Náhodný citát

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.