Terezínská tryzna 2011 a výročí poslední popravy v Malé pevnosti

Třetí květnová neděle v Terezíně patřila již tradičně Terezínské tryzně – vzpomínkové akci na památku obětí nacistických terezínských represivních zařízení – policejní věznice gestapa v Malé pevnosti a terezínského židovského ghetta.

Desítky delegací z České republiky a ze zahraničí položily věnce k jednotlivým památníkům na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně. Hlavní projevy, zdůrazňující potřebu nezapomínat na děje minulé a poučit s z nich, přednesli prezident České republiky, pan Václav Klaus a ředitel Památníku Terezín, Jan Munk.

Po skončení projevů zazněla křesťanská a židovská modlitba. Tryzna byla zakončena sborem Lacrymosa a Agnus Dei z Requiem G. Verdiho v podání Děčínského pěveckého sboru.

Tryzně samotné předcházel vzpomínkový akt na bývalém popravišti v Malé pevnosti u příležitosti smutného výročí poslední popravy v policejní věznici, která se odehrála dne 2. května 1945 (více o této popravě – viz Zpravodaj 2/2010)

Se

[nggallery id=4]

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Archiv Zpravodaje

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Jana Havlínová, Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku

Náhodný citát

S příchodem nacistů se mé dětské mysli otevřely podivné obzory. Uvědomil jsem si, že nelze spontánně ctít starosty, radní, duchovní, soudce, učitele, různé přednosty, ale že si naši úctu musí zasloužit. Vždyť někteří z těch, které jsem míval v oblibě, zvedali pravici k poctě vůdce a později pilně vstupovali do komunistické strany. Začal jsem brzy lidi třídit. — Tom Luke, Kolektiv autorů: Pokoj 127, Domov mládeže Q708, Terezín, Gymnázium Plzeň a o.s. HUMR, 2007, s. 89.