Activities at Terezin Memorial

Terezin commemoration 2013 and memorial of the last execution in the Small Fortress

The President of the Czech Republic Miloš Zeman and director of the Terezin Memorial Jan Munk, Terezin Commemoration 2013

The President of the Czech Republic Miloš Zeman and director of the Terezin Memorial Jan Munk, Terezin Commemoration 2013


On Sunday 19th May 2013 two commemorative acts took place in the Memorial. The first one at the former place of execution in the Small Fortress to honour more than 50 victims of the last execution carried out in the Terezin police prison on 2nd May 1945, i.e. shortly before the liberation.
Memorial ceremony, execution place in the Small Fortress, Terezin 19th May 2013, photo: Radim Nytl, PT

Memorial ceremony, execution place in the Small Fortress, Terezin 19th May 2013, photo: Radim Nytl, PT


At 10 o’clock laying of wreaths in front of the Small Fortress at the NationalCemetery in Terezin opened the traditional commemorative event to honour the victims of Nazi persecution, the “Terezin Commemoration”. The event was organized by the Central Committee of the Czech Union of Freedom Fighters along with the Terezin Memorial and the following co-organizers: Usti nad Labem region, town of Terezin, Federation of Jewish Communities in the CzechRepublic and Terezin Initiative.
After the guard of honour march and ceremony music, the commemoration event was started by placing wreaths and bouquets. Terezin Memorial director Jan Munk welcomed the participants at the NationalCemetery and the mourning event was opened by the Chairman of the Central Committee of the Czech Union of Freedom Fighters Jaroslav Vodicka. The key speech was delivered by the President of the Czech Republic Milos Zeman. This was followed by Christian and Jewish prayers, and the ceremony program was completed with compositions Lachrymose and Agnus Dei from Verdi’s Requiem performed by the Decin choir.

According to the press report of TM

skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.