Vyhlášení výsledků uměleckých soutěží PT

Picture by Nikola Polzerova sent to the TM competition, 1st place in 3rd category, without name

Picture by Nikola Polzerova sent to the TM competition, 1st place in 3rd category, without name

The topic of the 17th literary and 15th art competitions organized by the TM, and designed for pupils of elementary and students of secondary schools, was given by a sentence which many people were telling themselves in the 1930s, since they did not believe, despite all the warnings, that the democratic system of the First-Republic Czechoslovakia could ever disappear, i.e. the sentence “It cannot happen here.” By the way, a sentence which even nowadays occupies the mind of many people who do not realize, or do not want to admit certain dangerous tendencies of right-wing movements occurring in our country.

There were altogether 480 works sent to the competitions; the literary jury selected out of 130 works, the art jury out of 350 works. Awards went to the eight best works in each category, five more works received the Erik Polak Award.

Eva Hermannova and Jiri Polak

Eva Hermannova and Jiri Polak

The awards ceremony took place on 9th June 2011 in the cinema hall of the Ghetto Museum at Terezin. The majority of winners as well as the following official guests were present: representative of the  Terezin Initiative (former Director of Opera at the National Theatre), Mrs Eva Hermannova; Director of Terezin Memorial, Mr Jan Munk; son of Jiri Polak – historian of the Terezin ghetto; representatives of the Terezin town-hall and the Lidice Memorial. The festive afternoon was accompanied by the Chamber String Ensemble of the Basic Art School in Litomerice, led by the violin teacher Miroslav Rocek, who introduced to listeners: the violin motive of John Williams from the film Schindler’s List, a sonata by Arcangelo Corelli, and Allegro from Vivaldi’s Four Seasons.

All art works awarded, including the literary ones which had won the Erik Polak Award, were displayed in the foyer for the whole month of June. Results along with awarded works may be found on the TM website in the section Education/Competitions.

St

skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.