Ztracené písně na půdě Magdeburských kasáren

Obálka CD Ztracené písně, 2016, autoři: studenti Střední školy obchodu a služeb Teplice.

V rámci projektu Humanita, který vznikl na Střední škole obchodu a služeb v Teplicích, bylo v lednu 2016 v prostorách Magdeburských kasáren nahráno CD Ztracené písně kvarteta Květovaný kůň. To si zvolilo svůj název podle ústřední písně společného cyklu bývalých vězňů terezínského ghetta skladatele Karla Reinera (1910 – 1979) a spisovatele Norberta Frýda (1913 – 1976), které vytvořili ještě před svou deportací do Terezína pro děti ze židovských sirotčinců.

Album představuje šest vybraných písní z cyklu v úpravě, na níž se podílela zpěvačka a flétnistka Zuzana Hanzlová, hráč na harmonium Jaroslav Svoboda, klarinetista Michal Hrubý a kontrabasista Petr Tichý.

Z nahrávání CD Ztracené písně, 2016, zleva Jaroslav Svoboda, Petr Tichý, Zuzana Hanzlová, Michal Hrubý, 2016, foto: Tomáš Vejmelka.

Z nahrávání CD Ztracené písně, 2016, zleva Jaroslav Svoboda, Petr Tichý, Zuzana Hanzlová, Michal Hrubý, 2016, foto: Tomáš Vejmelka.

Kromě toho nahrávka představuje i zpracování šesti zachovalých nápěvů ze Staročeské hry Esther (realizaci svého pojetí kostýmů Františka Zelenky k terezínské inscenaci představili studenti teplické školy na půdě Magdeburských kasáren v rámci projektu Humanita již v červnu 2015), původně připravované E. F. Burianem pro jeho divadlo Déčko (s nímž Frýd a Reiner spolupracovali). Hudbu pro terezínské představení Esther režijně vedené Norbertem Frýdem opět složil Karel Reiner. CD představuje i jednu předválečnou Reinerovu píseň z cyklu Tři písně milostné, a to Starodávná milá.

Dcera Norberta Frýda Žanda pro obal alba, které vyšlo v červnu 2016, napsala i vzpomínkový text na svého tatínka, v němž líčí i osobní peripetie s názvem Květovaný kůň a aktuálnost více než sedmdesát let starých písniček v současném světě.

St

Archiv Zpravodaje

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
skola_banner

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Naďa Seifertová, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku