Conference of Grammar School Students in Banská Bystrica

From the student´s conference in Banska Bystrica, September 2015, photo: Jan Špringl, Terezin Memorial

From the student´s conference in Banska Bystrica, September 2015, photo: Jan Špringl, Terezin Memorial

Two years ago, the Terezín Memorial was addressed by the Museum of the Slovak National Uprising (SNP) located in Banská Bystrica with a request to cooperate on a joint Slovak-Czech project

aimed at grammar school students in the Czech and Slovak Republics. The project was subsequently adjusted so that the registered Czech students worked on the issues related to the Slovak history during the Second World War, and, on the contrary, the Slovak students dealt with the Czech history of 1939-1945. Their findings were to be eventually presented at a conference in Banská Bystrica.

Participating institutions (The SNP Museum, the Terezín Memorial and the Lidice Memorial) compiled a list of appropriate themes for the students registered in the project, and, at the same time, provided the young researchers with basic sources in electronic form to help them process the issues. The rest was up to the students themselves, possibly their teachers. The project was joint by two schools in the Czech Republic (Grammar School of J. V. Jirsík in České Budějovice and Grammar School in Kladno) and three schools in the Slovak Republic (Grammar School of Jozef Gregor Tajovský in Banská Bystrica, Evangelical Grammar School in Banská Bystrica and Grammar School of Andrej Sládkovič in Banská Bystrica).

The conference was held on 16th and 17th September 2015 in the newly opened education centre of the SNP Museum in Banská Bystrica. The first day was dedicated to students’ papers and presentations of their schools. In terms of historical themes, the Czech students viewed the Slovak National Uprising from the perspective of the uprising and Holocaust survivors in the Slovak Republic. The Slovak students then processed the following topics: Reflection on anti-Jewish laws and regulations in the memories of the Jewish population in the Protectorate of Bohemia and Moravia, Heydrich terror in the memories of the Terezín ghetto prisoners, and the formation of Terezín and Lidice as memory sites in postwar Czechoslovakia. The second day of the conference consisted of tours and activities in the expositions of the SNP Museum and a visit to the national cultural monument Kaliště – a settlement burnt down in March 1945.

Šp

 

skola_banner

Newsletter Archive

Projects of Czech schools

Videotheke

Videotéka

Newsletter

Editorial board: Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Contact Us: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Terezín Memorial on Facebook

Random Quote

Úterý 19. ledna 1943
Cesta byla mizerná. Vstávala jsem velice brzy, ale tak tak jsem byla hotová. Byla jsem tak navlečena, že jsem se nemohla pohnout. Tatínek, teta, Trude a Lea se vezli na saních v Kyjově na dráhu. Strýc Karel a Maří táhli saně a já tlačila. Byli jsme rádi, že jsme se dostali na dráhu, tolik napadlo sněhu. Sháněli jsme zavazadla, ale bylo poměrně málo šumu, myslela jsem, že budou všichni jako bez hlavy. Ve vlaku nebylo místa na sezení. Tatínek při nastupování spadl a zdvihla ho paní doktorová Schöntalová, která velice plakala (je árijka).
Když se vlak rozjížděl, začala všechna kyjovská mládež zpívat české národní písně, za brblání Němců. Jeden četník, který stál u vlaku, byl velice pohnutý a přešel kolem vlaku, každému známému přál šťastný návrat. Za jednu a tři čtvrtě hodiny byli jsme v Uh. Brodě. Nemohla jsem unést svůj baťoh. Dali jsme ho tedy na nákladní auto, tatínek, Trude a Lea jeli také.
… Vzala jsem si 2 chlebníky a a 2 tašky a šla jsem. Když jsem došla do reálky, kde jsme byli kasernovaný, myslela jsem, že upadnu. Paní Vepřekovská mě zavedla k tetě. Ležíme na jedné matraci…
— (Z deníku Helgy Pollakové, popisuje odjezd Židů z Kyjova ke shromaždišti v Uherském Brodě), Brenner-Wonschicková, Hannelore: Děvčata z pokoje 28, Přátelství, naděje a přežití v Terezíně, Barrister & Principal, Praha, 2006, ISBN: 80-87029-03-8.