Projekty škol: Putovní dokumentární výstava Mnichov, okupace, osvobození

Studenti Střední průmyslové školy Ostrava – Vítkovice Šárka Kunčická, Vojtěch Žižka a Petr Langer pod vedením Mgr. Lenky Hruškové a ve spolupráci s Městským výborem Českého svazu bojovníků za svobodu připravili a již druhým rokem realizují putovní dokumentární výstavu Mnichov, okupace, osvobození, kterou do dnešního dne navštívilo přes 3 000 studentů a pedagogů středních škol na Ostravsku. 7. 6. 2010 jsme s prezentací této výstavy navštívili i Vzdělávací oddělení Památníku Terezín.

Z vernisáže putovní výstavy „Mnichov, okupace, osvobození“

Z vernisáže putovní výstavy „Mnichov, okupace, osvobození“

K vytvoření putovní výstavy nás přiměla předloňská akce „Paměť“, kdy na půdě naší školy proběhlo několik přednášek pamětníků událostí 2. světové války spojených s dokumentační výstavou zapůjčenou paní Ludmilou Václavíkovou.

Naším zájmem je, aby tato výstava byla spojena s návštěvou osobností, které mají k problematice co říci, tuto dobu zažily a mohou o ní podat svědectví. V tom nám velmi vychází vstříc pan Ing. Michal Salomonovič, Luděk Eliáš, brig. g. v. v. Ing. Mikoláš Končický a další. Jejich svědectví jsou ve školách vždy zajímavým a poutavým zpestřením učiva o hrůzách 2. světové války.

Díky finanční podpoře Magistrátu města Ostravy bylo do současnosti vyrobeno 16 panelů, které pomocí dokumentů, dobových materiálů a fotografií mapují naši historii od Mnichova až po osvobození, důraz je kladen také na regionální dějiny a historii holokaustu.

Více o projektu na: www.vystavamoo.707.cz

Mgr. Lenka Hrušková – Střední průmyslová škola Ostrava – Vítkovice

skola_banner

Archiv Zpravodaje

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Jana Havlínová, Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku

Náhodný citát

S příchodem nacistů se mé dětské mysli otevřely podivné obzory. Uvědomil jsem si, že nelze spontánně ctít starosty, radní, duchovní, soudce, učitele, různé přednosty, ale že si naši úctu musí zasloužit. Vždyť někteří z těch, které jsem míval v oblibě, zvedali pravici k poctě vůdce a později pilně vstupovali do komunistické strany. Začal jsem brzy lidi třídit. — Tom Luke, Kolektiv autorů: Pokoj 127, Domov mládeže Q708, Terezín, Gymnázium Plzeň a o.s. HUMR, 2007, s. 89.