Seminář pro francouzské pedagogy

Koncem srpna 2012 se terezínskými Magdeburskými kasárnami opět rozezněla francouzština. Již po třetí hostil Památník Terezín francouzské učitele, kteří sem přijeli pod patronací památníku Maison d´Izieu na týdenní vzdělávací seminář.

Dva dny z programu strávili účastníci prohlídkou pražského Židovského města a Národního památníku na Vítkově. Zbytek byl věnován dějinám terezínského ghetta, Policejní věznice Terezín a koncentračního tábora v Litoměřicích. Všechna zmíněná místa učitelé navštívili, absolvovali přednášky a workshopy přibližující život v těchto represivních zařízeních. Velmi zajímavé byly diskuse na téma propagandistické role terezínského ghetta a vůbec téma propagandistických filmů o táboře.

Francouzští učitelé také absolvovali besedu s Ivanem Klímou a Helenou Klímovou. Spisovatel Ivan Klíma jako malý chlapec strávil v ghettu několik let, jeho manželka Helena pracuje jako psychoterapeutka, zabývá se lidmi, kteří sami byli holocaustem zasaženi nebo jsou potomky těch, kteří přežili. Oba nabídli účastníkům různé pohledy na danou problematiku.

Závěr semináře tvořila návštěva Památníku Lidice. Mnozí z účastníků opouštěli Terezín plni nových informací a poznatků a někteří i s rozhodnutím navštívit terezínská památná místa i se svými žáky a studenty.

Se

skola_banner

Archiv Zpravodaje

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Jana Havlínová, Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku

Náhodný citát

S příchodem nacistů se mé dětské mysli otevřely podivné obzory. Uvědomil jsem si, že nelze spontánně ctít starosty, radní, duchovní, soudce, učitele, různé přednosty, ale že si naši úctu musí zasloužit. Vždyť někteří z těch, které jsem míval v oblibě, zvedali pravici k poctě vůdce a později pilně vstupovali do komunistické strany. Začal jsem brzy lidi třídit. — Tom Luke, Kolektiv autorů: Pokoj 127, Domov mládeže Q708, Terezín, Gymnázium Plzeň a o.s. HUMR, 2007, s. 89.