Vzdělávací semináře Památníku Terezín

J. A. Haidler při představení, foto: Pavel Straka

J. A. Haidler při představení, foto: Pavel Straka

Na podzim 2011 opět proběhly nadstavbové vzdělávací semináře pro pedagogy, které pořádá Památník Terezín ve spolupráci s dalšími institucemi. Koncem října zavítala skupina 20 českých pedagogů po šesté do izraelského památníku Yad Vashem.

Poté, v termínu 10. – 13. listopadu 2011 proběhl již tradiční seminář II. stupně pro české učitele „Holokaust ve vzdělávání“.

Zatímco 1. stupeň je více zaměřen obecněji a je obsazen pouze domácími lektory, tak výraznou částí podzimního semináře je získávání praktických didaktických dovedností spojených s výukou holokaustu, prezentovaných nejen lektory z českých institucí (Památník Terezín, VKC Židovského muzea v Praze), tak převážně zahraničních (Yad Vashem z Izraele, Státní muzeum v Osvětimi, Shoah Foundation Institute, Dům konference ve Wannsee, Dům Anny Frankové, United States Holocaust Memorial Museum z Washingtonu). 

Odborně zaměřený program pak doplnila trojice večerních kulturních představení: dnes již klasická filmová adaptace povídek Arnošta Lustiga Transport z ráje režiséra Zdeňka Brynycha z roku 1962, představení opery Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera – v patřičně autentické pěvecké interpretaci Dismanova rozhlasového dětského souboru pod vedením Zdeny Fleglové a za  hudebního doprovodu orchestru Archioni plus pod vedením Michala Macourka; posledním představením byla adaptace novely Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock v úpravě, režii a hereckém provedení divadla jednoho herce Jaroslava Achaba Haidlera z labskoústeckého Činoherního studia.

St

skola_banner

Archiv Zpravodaje

Projekty českých škol

Videotéka

Videotéka

Zpravodaj

Ediční tým: Jana Havlínová, Naďa Seifertová, Ludmila Chládková, Jiří Kleker
Kontaktujte nás: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Památník Terezín na Facebooku

Náhodný citát

S příchodem nacistů se mé dětské mysli otevřely podivné obzory. Uvědomil jsem si, že nelze spontánně ctít starosty, radní, duchovní, soudce, učitele, různé přednosty, ale že si naši úctu musí zasloužit. Vždyť někteří z těch, které jsem míval v oblibě, zvedali pravici k poctě vůdce a později pilně vstupovali do komunistické strany. Začal jsem brzy lidi třídit. — Tom Luke, Kolektiv autorů: Pokoj 127, Domov mládeže Q708, Terezín, Gymnázium Plzeň a o.s. HUMR, 2007, s. 89.