Letos již po dvanácté proběhl čtvrtý stupeň vzdělávacích seminářů pro české pedagogy na půdě Památníku Yad Vashem v Jeruzalémě. Semináře, jenž je spolupořádán právě Památníkem Yad Vashem, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Památníkem Terezín, se zúčastnilo celkem 18 pedagogů z nejrůznějších typů škol celé České republiky.
Obsahem a náplní tohoto několikadenního setkání se stala řada přednášek a workshopů vedených odborníky na danou problematiku. Během nich se posluchači dozvěděli mnoho nových poznatků, ale také byli seznámeni s metodikou, jak toto téma vhodnou formou prezentovat na školách svým žákům a studentům.
Účastníky zaujaly a zvláště oslovily na příklad přednášky Yeshaya Baloga na téma Podstata tradičního judaismu či dr. Roba Rozetta Od antisemitismu k nacistické ideologii. Kromě jiného zde byla otevřena a nastíněna i problematika konečného řešení židovské otázky, Spravedlivých mezi národy či života po válce a vypořádání se s minulostí. Někteří pedagogové rovněž prezentovali své stávající aktivity ve výuce o holokaustu ostatním kolegům a podělili se s nimi o své dosavadní zkušenosti. Velkým přínosem však pro všechny bylo seznámení se s přístupy Yad Vashem k výuce o holokaustu.
Velice obohacujícím bodem celého semináře byla zajisté návštěva kibucu Beit Terezín, ležícího asi 60 km severozápadním směrem od Jeruzaléma. Během komentované prohlídky jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o jeho historii, vzniku, ale i současném životě tamních obyvatel.
Rovněž na nás velice zapůsobilo barvité vyprávění paní pamětnice Ruth Meisner, která pocházela z Československa, v době druhé světové války byla vězněna v terezínském ghettu a po válce se odstěhovala do Izraele.
V rámci prohloubení znalostí o místní kultuře a historii Izraele byly na programu též návštěvy a komentované prohlídky jeruzalémského Starého města, starověké pevnosti Masady a Mrtvého moře. V pátek v podvečer měli účastníci semináře v rámci večerní modlitby jedinečnou příležitost nahlédnout do jedné z místních synagog.
Šv