Dne 16. října 2011 se u příležitosti 70. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí konalo setkání bývalých vězňů terezínského ghetta. Akci organizoval Památník Terezín ve spolupráci s Terezínskou iniciativou, sdružením bývalých vězňů terezínského ghetta. Záštitu nad ní převzal ministr kultury.
Úvodní část proběhla v Kulturním domě v Terezíně, kde svůj uvítací projev před téměř dvěma sty účastníky přednesl ředitel Památníku Terezín Jan Munk. Poté následovalo hudební vystoupení v podání syna a vnučky jedné z přeživších – Jiřího Hoška a Dominiky Weiss-Hoškové. V další části se nejprve ujala slova předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová, následně svou zdravici připojila též starostka města Terezín Růžena Čechová. Jako poslední za ministerstvo kultury promluvil 1. náměstek ministra František Mikeš.
Program setkání pokračoval uvedením dětské opery Brundibár v podání Dismanova rozhlasového dětského souboru. Opera byla nacvičena za okupace dětmi v ghettu a odehrálo se tu několik desítek vystoupení. Jejími protagonisty byly v době ghetta malé děti, z nichž některé byly na tomto setkání též přítomny. Na závěr představení se několik z nich k dětem na podiu připojilo a onu nezapomenutelnou finální píseň z opery si zazpívalo s dnešními mladými zpěváky.
Program pokračoval odpoledne v půdním divadle Magdeburských kasáren, kde byla uvedena inscenace Šoa, a to v provedení Švandova divadla v Praze a program byl završen v kinosále Muzea ghetta premiérou animovaného uměleckého dokumentu M. Zvěřiny Helga-L520.
Dle tiskové zprávy PT