Na podzim 2011 opět proběhly nadstavbové vzdělávací semináře pro pedagogy, které pořádá Památník Terezín ve spolupráci s dalšími institucemi. Koncem října zavítala skupina 20 českých pedagogů po šesté do izraelského památníku Yad Vashem.
Poté, v termínu 10. – 13. listopadu 2011 proběhl již tradiční seminář II. stupně pro české učitele „Holokaust ve vzdělávání“.
Zatímco 1. stupeň je více zaměřen obecněji a je obsazen pouze domácími lektory, tak výraznou částí podzimního semináře je získávání praktických didaktických dovedností spojených s výukou holokaustu, prezentovaných nejen lektory z českých institucí (Památník Terezín, VKC Židovského muzea v Praze), tak převážně zahraničních (Yad Vashem z Izraele, Státní muzeum v Osvětimi, Shoah Foundation Institute, Dům konference ve Wannsee, Dům Anny Frankové, United States Holocaust Memorial Museum z Washingtonu).
Odborně zaměřený program pak doplnila trojice večerních kulturních představení: dnes již klasická filmová adaptace povídek Arnošta Lustiga Transport z ráje režiséra Zdeňka Brynycha z roku 1962, představení opery Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera – v patřičně autentické pěvecké interpretaci Dismanova rozhlasového dětského souboru pod vedením Zdeny Fleglové a za hudebního doprovodu orchestru Archioni plus pod vedením Michala Macourka; posledním představením byla adaptace novely Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock v úpravě, režii a hereckém provedení divadla jednoho herce Jaroslava Achaba Haidlera z labskoústeckého Činoherního studia.
St