• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
Zpravodaj

Zpravodaj

Vzdělávací a informační bulletin Památníku Terezín

  • O Zpravodaji
  • Aktuálně
  • Kontakt
  • Čeština
    • English
  • Zpravodaj 1/2022
  • Zpravodaj 2/2022
  • Zpravodaj 3/2022
  • Zpravodaj 4/2022
  • Archiv

Pedagogické semináře organizované v zahraničí – pro české učitele, podzim 2022

20 prosince, 2022 by admin

Památník Terezín již od roku 2002 pořádá vzdělávací semináře pro české pedagogy v zahraničí, a to ve spolupráci s MŠMT ČR a spřátelenými zahraničními organizacemi.

V říjnu a na počátku listopadu 2022 proběhly hned tři tyto semináře, dva v Polsku, v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau, a třetí v památníku Yad Vashem v Izraeli.

Seminář III. stupně v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau v Polsku

Nejprve se ve dnech 6. – 9. října 2022 uskutečnil seminář v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau v Polsku (tzv. seminář III. stupně). Na více než 30 pedagogů ze všech koutů České republiky čekal velmi zajímavý program. Byly jim např. nabídnuty přednášky týkající se orchestrů, které fungovaly v KT Auschwitz, či příslušníků SS v táboře. Důležitou roli v programu hrály samozřejmě prohlídky obou částí tábora, Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau a účastníci měli možnost seznámit se i s metodikou užívanou zdejším vzdělávacím centrem v rámci workshopu Historie zachycená v předmětech.

Semináře pro pedagogy v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau, práce s archivními materiály, říjen 2022, foto: Jan Kaňa.
Seminář pro pedagogy v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau, workshop „Historie zachycená v předmětech“, říjen 2022, foto: Jan Kaňa.

                                                                                                                    Jan Kaňa

Seminář pro české pedagogy v památníku Yad Vashem v Izraeli

V termínu 23. – 31. října 2022 proběhl seminář v památníku Yad Vashem v Izraeli. Konal se po dvouleté přestávce způsobené epidemií nemoci covid 19.

Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, zahájení semináře s Miriam Mouryc, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, prohlídka muzea a areálu Yad Vashem s Janou Marcus, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, workshop „Návrat do života v poválečné Evropě“, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.

Osmnáct českých pedagogů se při programu v Mezinárodní škole pro studium o holokaustu (International School for Holocaust Studies) při Yad Vashem seznámilo s konceptem této školy a absolvovalo velké množství přednášek a workshopů. Ty přibližovaly život židovského obyvatelstva v době předválečné, jejich válečné osudy a nakonec i to, jakým způsobem probíhal návrat těchto osob do normálního života. Při prohlídkách si učitelé prohlédli zdejší expozice a též celý kampus památníku.

Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, prezentace projektů účastníků, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, prezentace projektů účastníků, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, prezentace projektů účastníků, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.

Součástí programu v Yad Vashem byla také prezentace projektů účastníků, které oni sami ve školách zrealizovali či realizují. V páteční podvečer pak navštívili při příležitosti začátku šabatu část bohoslužby v jedné z jeruzalémských synagog.

Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, prezentace projektů účastníků, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, návštěva Beit Theresienstadt, beseda s pamětnicí na terezínské ghetto, paní Ruth Meissner, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, návštěva Beit Theresienstadt, prezentace vzdělávací činnosti a materiálů, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.

Jeden den byl věnován návštěvě spřátelené organizace Památníku Terezín v Izraeli – Beit Theresienstadt, který se nachází v kibutzu Giv´at Chajim Ichud. Zde se skupina po úvodním přátelském přijetí ředitelkou Beit Terezin Tami Kinberg setkala s Ruth Meissner, která byla jako mladá dívka vězněna v terezínském ghettu. Účastníci absolvovali komentovanou prohlídku kibutzu a v muzeu na ně poté ještě čekaly ukázky ze sbírek Beit Terezín. V závěru dne jim byly prezentovány některé vzdělávací programy a materiály, které jsou v Beit Terezin připraveny pro školní skupiny.

Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, návštěva Beit Theresienstadt, prezentace vzdělávací činnosti a materiálů, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, návštěva Beit Theresienstadt, prezentace sbírkových předmětů, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, návštěva Beit Theresienstadt, prezentace sbírkových předmětů – terezínský deník Ruth Meissner, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, návštěva Beit Theresienstadt, prezentace sbírkových předmětů – medvídek Ruth Bobek, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, prohlídka Starého města v Jeruzalémě, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, prohlídka Starého města v Jeruzalémě, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.

Seminář mimo jiné také přináší možnost poznat i prostředí navštívené země, reálie a vybrané mezníky historie Izraele a Jeruzaléma. Učitelé si tak prohlédli Staré město v Jeruzalémě a podnikli výlet na pevnost Masadu a k Mrtvému moři.

Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, výlet na pevnost Masadu, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.
Seminář pro pedagogy v Yad Vashem, výlet na pevnost Masadu, říjen 2022, foto: Naděžda Seifertová.

                                                                                                         Naděžda Seifertová

Česko-polský pedagogický seminář

Stejně jako seminář v Yad Vashem v Izraeli, tak i již tradiční česko-polský seminář se letos uskutečnil po dvouleté pauze. Jeho první část proběhla koncem června 2022 v Památníku Terezín, druhá počátkem listopadu v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau v Polsku.

Hlavním cílem tohoto setkání je navázání vzájemné spolupráce mezi českými a polskými kolegy. Zahajovacím bodem programu terezínské části semináře bylo proto představení domovských regionů a regionálních produktů, jejichž ochutnávka velmi podpořila navázání osobní komunikace mezi účastníky.

Další dva dny semináře pak probíhal bohatý program. Některé aktivity byly společné pro obě skupiny a některé probíhaly odděleně, jelikož pro české účastníky je tento seminář již pátým v řadě pedagogických seminářů pořádaných Památníkem Terezín. Zatímco polští účastníci měli na programu prohlídku bývalého židovského ghetta a policejní věznice v Malé pevnosti, čeští účastníci během své prohlídky navštívili běžně nenavštěvovaná místa ve městě Terezín a v Malé pevnosti (např. interiéry bývalých Vrchlabských kasáren ve městě, či strážní věž u IV. dvora v Malé pevnosti v Terezíně). Učitelé mohli také aktivně pracovat v rámci workshopu vzdělávacího oddělení Po stopách paměti, navštívili depozitář sbírkového oddělení, kde jim byly ukázány některé zajímavé předměty, a absolvovali přednášku Táborové velitelství SS v ghettu Terezín historika Památníku Terezín Tomáše Fedoroviče. Čeští pedagogové také představili svým polským kolegům projekty, na kterých pracují ve svých školách.

Česko-polský seminář v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau, prohlídka bývalého KT Auschwitz I, listopad 2022, foto: Sylvie Holubová.
Česko-polský seminář v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau, prezentace projektů polských účastníků, listopad 2022, foto: Sylvie Holubová.
Česko-polský seminář v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau, listopad 2022.

Druhá část semináře se konala ve dnech 3. – 6. listopadu 2022 v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau v polské Osvětimi, kde se čeští a polští účastníci znovu setkali.  Mezinárodní centrum pro vzdělávání o Auschwitz a holocaustu (ICEAH) pro ně připravilo nabitý program. V pátek dopoledne nejprve proběhlo oficiální zahájení. Následovaly paralelně workshopy zvlášť pro Čechy a pro Poláky. Čeští učitelé pracovali v rámci workshopu  Historie zachycená v předmětech, polští se pak seznámili s významem a funkcí umění v KT Auschwitz. Další částí programu byly rozšířená prohlídka bývalého KT Auschwitz I a prezentace projektů polských pedagogů. Sobotní dopoledne bylo nejprve opět věnováno prohlídce, tentokrát bývalého tábora Auschwitz II – Birkenau, na kterou odpoledne navázala návštěva dalších míst v areálu bývalého KT Auschwitz I – nepřístupných běžným návštěvníkům. Jednalo se oddělení táborové nemocnice, kde byly umístěné ženy, které se musely podrobit pokusům německých lékařů (zejm. sterilizace), o hlavní strážnici či o zahradu velitele tábora R. Hösse, která náležela k vile, kterou obýval se svou rodinou. Seminář byl zakončen přednáškou historika Piotra Setkiewicze Paradigma Auschwitzu a holocaustu jako historického kontextu genocid 20. století.

Seminář proběhl ve velmi přátelské atmosféře a doufáme, že naše spolupráce bude i nadále pokračovat.

                                                                                            Lenka Doležalová, Sylvie Holubová

Primary Sidebar

Obsah nejnovějšího čísla

  • Osudy psychiatrického transportu Dx (20. března 1944) z ghetta Terezín do KT Auschwitz-Birkenau
  • Památník Terezín jako jedna z regionálních lokalit pro tzv. konferenční exkurze 26. generální konference ICOM
  • Pedagogické semináře organizované v zahraničí – pro české učitele, podzim 2022
  • Skladatel Karel Reiner
skola_banner

Hledat

Odkazy (čeština)

  • Památník Terezín
  • Projekt Heroic Imagination
  • Holocaust.cz – český portál
  • Zmizelí sousedé
  • CVH Malach
  • Moderní dějiny – Židovská Ostrava
  • Výukové materiály Jad Vašem – česky
  • Evropský institut odkazu Šoa

Projekty českých škol

  • Gymn. Plzeň aj. – Deportál
  • Gymn. Varnsdorf – F. P. Kien
  • CZŠ Třinec – Brundibár
  • SPŠ Ostrava – výstava

Semináře pro učitele

  • Semináře o holokaustu – Památník Terezín
  • Jáchymka – Výchova k respektu a toleranci, dílna pro pedagogy
  • NPMK pro školy

Odkazy (angličtina)

  • United States Holocaust Memorial Museum
  • Projekt Centropa
  • Anne Frank Guide
  • Dům Konference ve Wannsee
  • Památník a muzeum Auschwitz-Birkenau
  • IHRA
  • USC Shoah Foundation Institute

Projekty Památníku Terezín

  • On-line (distanční) výukové programy
  • Školákem v protektorátu
  • Za pomníčky
  • Školákem ve válečných letech
  • Projekt "Ghetto Terezín – holokaust a dnešek"

Zajímavosti/ Tipy

  • Časopis Vedem online
  • „Hrdinové mezi námi“ – Modelová hodina Jad Vašem

Videotéka

Videotéka

Footer

Štítky

Akce PT Fotoarchiv PT Historické články Pedagogické semináře Projekty českých škol Recenze Rozhovory Sbírky PT Soutěže Události Vzdělávací materiály Zajímavé

Zpravodaj

Redakční rada: Naďa Seifertová, Sylvie Holubová, Jan Kaňa
Kontakt: newsletter@pamatnik-terezin.cz

Sledujte nás

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
email-subscriptionEmail Subscription for the Newsletter

Copyright © 2023 · Památník Terezín

  • Čeština
  • English