Památník Terezín vybudoval na začátku roku 2021 díky finančním prostředkům z grantu Shoah Research, Education and Documentation organizace Claims Conference digitalizační centrum. Bylo vybaveno skenerem I2S CopiBook Open Systém A2+ a programem LIMB, na kterém probíhá zpracování pořízených skenů, tedy tzv. postprocesing. O tomto počinu jsme již informovali na počátku naší činnosti (viz: https://newsletter.pamatnik-terezin.cz/nove-digitalizacni-centrum-pamatniku-terezin/).
Po zprovoznění zařízení byly v rámci tříletého projektu skenovány dokumenty, fotografie, trojrozměrné předměty a výtvarná díla tak, aby je bylo možné prezentovat na webu Památníku Terezín. Spoluprací dokumentačního a sbírkového oddělení bylo vytvořeno přes 140 000 skenů sbírkových předmětů. Tyto skeny byly přiřazeny k jednotlivým kartám sbírkových předmětů a nyní je možné si je prohlédnout v nové sbírkové databázi – https://www.pamatnik-terezin.cz/sbirka
Přístup ke skenům velmi usnadňuje práci externím badatelům, kteří si tak nemusí plánovat badatelskou návštěvu v Památníku Terezín, ale z pohodlí svého domova si mohou přečíst informace, které potřebují pro svou práci. V případě, že ale naopak někdo upřednostní osobní návštěvu, může si dopředu přesně vybrat, co ho zajímá, a obsluha badatelny pro něj dle dohody vše nachystá k prezenčnímu bádání.
Ačkoliv byl grant březnem roku 2024 ukončen, nadále probíhá skenování dalších částí sbírky a také přírůstků. Následným důležitým krokem bude propojení skenů sbírkových předmětů s databází bývalých vězňů represivních zařízení v Terezíně a v Litoměřicích. V budoucnu pak bude možné zadat do vyhledavače pouze jméno bývalého vězně a badateli se ukáží osobní údaje hledaného člověka, a pokud se zachovaly, tak i dokumenty, fotografie či trojrozměrné předměty s ním spojené v případě, že jsou součástí sbírky Památníku Terezín.
Michaela Dostálová