V roce 2018 se dokumentačnímu oddělení Památníku Terezín podařilo získat do sbírek fotoarchivu několik nových přírůstků. Nejzajímavější z nich je dar pamětnice z Rychnova nad Kněžnou. Jedná se o 27 originálních fotografií z pozůstalosti jejího strýce, matčina bratra, Bohuslava Mahlera ze Solnice (okres Rychnov nad Kněžnou).
Soubor se dá rozčlenit do dvou částí. První zahrnuje rodinné fotografie, část druhou tvoří fotografie kolegů a přátel Bohuslava Mahlera ze židovské pracovní skupiny působící v lesích na Solnicku. Bohuslav, mezi svými nazývaný Bojda, vlastnil malou tkalcovnu nedaleko Solnice. Zaměstnanci ho měli pro jeho příjemnou povahu rádi. V Solnici postavil také domek pro svou rodinu a maminku. Nechal ho napsat právě na svou maminku, která byla katolička. Ona i její dvě dcery rasové perzekuci unikly.
Bojda byl ženatý s Matyldou, rozenou Hitschmannovou, z Náchoda. Rodiče Matyldy tam vlastnili malou textilní továrnu. Mladí Mahlerovi měli v době odchodu do transportu pětiletého synka Petříka. Paní dárkyně dodnes vzpomíná, jak moc se Petřík na transport těšil, až se sveze vlakem…
Druhá část fotografií z pozůstalosti zachycuje členy židovské pracovní skupiny, kteří byli totálně nasazeni na lesní dřevařské práce v oblasti Orlických hor. Bojda přespolním kamarádům ochotně nabídl ubytování ve svém novém domku. Jak napovídají fotografie, mladí muži neztráceli humor ani v této nelehké době, kdy museli nosit na prsou žluté hvězdy. Na společné fotografii, pořízené v lese v Brocné, zapózovali všichni stejně v jedné řadě. Fotografie získává na ceně identifikací všech 9 zachycených mužů. Z téže doby také pochází 21 fotografií 21 obsahujících koláže a karikatury. Zajímavostí je, že na snímcích se objevují i sourozenci známých osobností z terezínského ghetta, např. bratr Karla Poláčka Milan.
Bohužel jen málo osob z fotografií, které jsou v souboru obsaženy, přežilo věznění. Bojda byl se svou manželkou a pětiletým synkem Petříkem transportován z Rychnova nad Kněžnou dne 14. 12. 1942 na shromaždiště do Hradce Králové. Odtud byli 17. 12. 1942 odvezeni vlakem do Bohušovic n. O., z nádraží pak šli pěšky do ghetta Terezín. V Terezíně rodina prožila dva poslední roky svého života. Bohuslav Mahler byl 29. 9. 1944 povolán do transportu na Východ (do KT Auschwitz). Během cesty byl však postřelen německým dozorem, když odhazoval zmuchlaný papír. Na následky zranění zemřel ve vlaku ještě před příjezdem do tábora. Matylda s Petříkem odjeli z Terezína také do KT Auschwitz, a to o pět dnů později, 4. 10. 1944. Oba byli zavražděni v plynové komoře.
Ny