V dubnu 2021 zahájilo činnost digitalizační centrum Památníku Terezín, a to v rámci projektu Digitalizace sbírky. Ten je podpořen grantem Shoah Research, Education and Documentation organizace Claims Conference.
Centrum bylo za pomoci financí z grantu vybaveno skenerem s podpůrným programem LIMB, který umožňuje pořizování vysoce kvalitních snímků dvojrozměrných předmětů do velikosti formátu A2 a drobných trojrozměrných předmětů. Vedle toho skener disponuje tzv. véčkovou knižní kolébkou pro šetrnou digitalizaci knih a vázaných časopisů. OCR technologie dovoluje zpracovat některé tištěné a strojopisné texty tak, že mohou být posléze zpřístupněny veřejnosti a uživatelům formou fulltextového vyhledávání. V Památníku Terezín probíhá digitalizace sbírek již několik let, nyní s pomocí nového skeneru však bude moci být uskutečňována v mnohem lepší kvalitě a nabídne veřejnosti a uživatelům široké spektrum možností, jak ve zpřístupnění, tak i využití sbírkových předmětů.
Mezi prvními položkami ze sbírek Památníku, které začaly být v centru skenovány, je tzv. Heřmanova sbírka, o kterou je mezi badateli velký zájem. Dále jsou pořizovány snímky sbírkových fotografií a též předmětů, u kterých sken zatím úplně chybí. Následně budou pokračovat všechny další části sbírky Památníku Terezín. Co se trojrozměrných předmětů týče, zde se bude jednat o skeny drobných upomínkových předmětů (různá srdíčka, náramky, přívěsky) a menších předmětů denní potřeby, jako např. nožíky či drobné pracovní nástroje.
Velká část pořízených skenů bude prezentována v nově připravovaných databázích sbírkových předmětů na webových stránkách Památníku Terezín. Zpřístupněny pak nebudou pouze ty snímky předmětů, které jsou chráněny autorským zákonem a Památník nedisponuje souhlasem autorů nebo dědiců s jejich zveřejněním.
Iva Gaudesová, Tomáš Raichl