Od konce roku 2020 mohou zájemci v nabídce on-line programů pro školy najít i nový workshop s názvem Láska v ghettu Terezín. Jeho cílem je přiblížit české školní mládeži soukolí holokaustu a život vězněných v terezínském ghettu na pozadí milostných vztahů, na něž vzpomínají ti, kteří zde byli nuceni v letech okupace žít. Workshop je založen na video-výpovědích přeživších holokaustu, které jsou uloženy v archivu USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education.
Úryvky výpovědí pamětníků, používané v průběhu workshopu, přibližují možnosti seznamování se v terezínském sběrném táboře se všemi z toho vyplývajícími nebezpečími a peripetiemi, dále i tzv. svazky na dálku nacisty odloučených partnerů, kdy jeden z nich zůstal na svobodě a druhý byl deportován do ghetta. Dalšími tématy jsou aspekty spojené se svatbami v ghettu, stejně tak jako tragika osudu těhotných žen, doplněná ovšem nadějí těch, které otěhotněly před poslední vlnou transportů z Terezína do Auschwitz-Birkenau na podzim roku 1944 a jimž se podařilo porodit děti těsně před osvobozením na jaře 1945.
Účastníci semináře jsou lektorem vedeni k zamyšlení nad problémy spojenými s partnerskými vztahy, kdy na jedné straně milostné pouto mohlo znamenat posilu a silnější víru v přežití, na straně druhé však často přinášelo smutek z rozdělení vzniklých svazků v důsledku oddělené deportace.
Vedle sestřihů výpovědí pamětníků je jako didaktická pomůcka v průběhu workshopu využita také sekvence ze snímku Transport z ráje (1962) režiséra Zdeňka Brynycha, který byl natočen podle námětu povídek bývalého terezínského vězně Arnošta Lustiga. Tato ukázka napomáhá žákům uvědomit si rozdíl mezi sdělením prostřednictvím umělecké reflexe v hraném filmu a odbornými texty či prameny různé provenience, mezi které patří i vyprávění pamětníků minulosti.
Workshop je ve své off-line formě již také zařazen do nabídky prezenčních vzdělávacích programů Památníku Terezín pro ZŠ a SŠ.
Pavel Straka