V roce 2022 se v termínu 24. – 27. listopadu opět uskutečnil seminář II. stupně pro české pedagogy Holokaust ve vzdělávání, a to po dvouleté přestávce, která byla způsobena epidemií nemoci covid-19. Seminář byl již tradičně organizován Památníkem Terezín ve spolupráci s MŠMT ČR. Zúčastnilo se jej 38 učitelů.
Program semináře sestával z přednášek a workshopů odborníků na dané téma. Přednášky přinesly účastníkům mnoho informací a rozšířily jejich znalosti z oblasti historie šoa; workshopy pak nabídly možnost seznámit se s metodikou výuky o holokaustu z různých pohledů a přímo se i zapojit a vyzkoušet si různé vzdělávací postupy a přístupy osobně. Semináře se zúčastnili lektoři z památníku Jad Vašem (Izrael), ze Státního muzea Auschwitz-Birkenau v Osvětimi (Polsko), z Domu Anny Frankové (Nizozemsko), z organizace Open Eye (ČR) – servisní společnosti Institutu Nadace šoa Univerzity Jižní Kalifornie (USA), z Historického ústavu Slovenské akademie věd (Slovensko), ze Židovského muzea v Praze (ČR), z Člověka v tísni (ČR) a samozřejmě též z Památníku Terezín (ČR).
Přítomní pedagogové zažili i zajímavé kulturní večery, a to při projekci filmu Alfreda Radoka Daleká cesta z roku 1948, při divadelním představení Jaroslava Achaba Haidlera Pan Theodor Mundstock a při představení dětské opery Brundibár v podání dětského sboru Disman-ČÁRY-um a klavíristy Michala Macourka.
Jan Kaňa