(Přednáškový cyklus historického oddělení Památníku Terezín v Knihovně K. H. Máchy v Litoměřicích)
Bude tomu již téměř rok od doby, kdy Památník Terezín oslovil Knihovnu Karla Hynka Máchy v Litoměřicích s návrhem na spolupráci. Při následném jednání došlo k dohodě o uspořádání přednáškového cyklu pro veřejnost. Během několika měsíců byla naplánována témata prezentací, termíny jejich konání a další nezbytné detaily.
Jak už název přednáškového cyklu „Historie kolem nás. Represivní zařízení v Terezíně a v Litoměřicích (1940–1948)“ napovídá, jeho stěžejním tématem se stala historie policejní věznice Terezín (1940–1945), terezínského ghetta (1941–1945), koncentračního tábora v Litoměřicích (1944–1945) a nepříliš známá historie internačního tábora v Malé pevnosti Terezín (1945–1948).
Cyklus přednášek byl zahájen v říjnu roku 2023. První z nich byla v pravém slova smyslu úvodní, jelikož posluchače provedla programem celého cyklu a seznámila se vznikem a vývojem Památníku Terezín od jeho založení v roce 1947 až po současnost. Každý následující měsíc pak patřil jinému tématu. V průběhu tří úvodních setkání jsme popsali vznik, fungování a vývoj policejní věznice, terezínského ghetta a koncentračního tábora v Litoměřicích a také podmínky života vězňů. Následující prezentace se pak již zaměřily na dílčí aspekty existence jednotlivých represivních zařízení. Např. v dubnu roku 2024 jsme se soustředili na život dětí a jejich vychovatelů v ghettu Terezín, na květen bylo příznačně zvoleno téma, které se váže k osvobození Terezína na konci 2. světové války v roce 1945. V červnu byl cyklus přednášek pro tuto sezónu uzavřen poválečnou a spíš méně známou kapitolou z historie Malé pevnosti Terezín, kde byl bezprostředně po osvobození v květnu 1945 zřízen internační tábor pro Němce.
Upřímně nás velmi potěšil zájem veřejnosti o naše přednášky. Každý měsíc je přednáškový sál v litoměřické knihovně plný lidí všech věkových kategorií, které spojuje zájem o historii.
Posluchači se na nás po skončení každé prezentace obrací s množstvím dotazů a sdílí s námi zajímavé příběhy svých příbuzných, kteří měli osobní zkušenost s totalitním režimem. Těší nás, když naším výzkumem pomůžeme nalézt a zasadit chybějící střípky do jejich rodinné historie. Naše práce, kterou příliš dobře nelze kvantifikovat a většinou nepřináší okamžitou zpětnou vazbu, tak najednou dostává smysl, další rozměr, a to ten lidský.
Spolupráce s litoměřickou knihovnou bude pokračovat i na podzim roku 2024 a nadále se tak budeme snažit zprostředkovat obyvatelům nejen Litoměřic a okolí historická témata spjatá s místy, kde mnozí z nich žijí a která povětšinou velmi dobře znají.
První podzimní přednáška se bude konat 16. října 2024 a její název zní: Poválečná spravedlnost? Retribuční justice v českých zemích (1945–1948). Lektorka: Ivana Rapavá.
Pokud jste neměli možnost se jednotlivých přednášek zúčastnit, můžete většinu z nich zhlédnout na YouTube kanálu Památníku Terezín: https://www.youtube.com/@terezinmemorial
Ivana Rapavá