V roce 2022 rozšířil Památník Terezín svoji sbírku mimo jiné o dva dokumenty, které patřily paní Irmě Jílovské, vězněné v době nacistické okupace z rasových důvodů v ghettu Terezín. Těmito dokumenty jsou občanská legitimace a předvolání do transportu z terezínského ghetta na Východ.
Irma Anna Jílovská se narodila v roce 1917. Před deportací do terezínského ghetta žila v Brně na adrese Cejl 17, jak čteme z transportní listiny do Terezína.
Do transportu do ghetta byla s maminkou a bratrem zařazena již koncem března 1942. Ve zmíněné občanské legitimaci vydané policejním ředitelstvím v Brně počátkem února 1940 najdeme razítko s textem „Evakuiert am 27. März 1942“ (evakuována 27. března 1942). Jedná se o den, kdy Irma Jílovská musela opustit svůj domov a dostavit se na shromaždiště, které bylo v Brně v budově školy v dnešní Merhautově ulici (než zde bylo zřízeno, sídlila zde škola pro ženská povolání). Do ghetta odjeli transportem označeným Ae dne 29. března 1942, transportní číslo Irmy bylo Ae 871.
V Terezíně byla Irma společně s maminkou umístěna nejprve v Hamburských kasárnách, kde spaly ve velké nezařízené místnosti na matracích. Až později zde byly postaveny kavalce. Trápil je všudypřítomný hmyz – vši a především štěnice. Někdy počátkem roku 1944 byla Irma přesunuta do objektu zvaný Kavalír, a to do ještě horších podmínek. Na podzim 1944 pak opět získala společné bydlení s matkou, a to v Q 311, v tzv. Badhausgasse, a tam už zůstaly až do osvobození.
V ghettu Irma vystřídala různá pracovní nasazení. Pracovala například v zemědělství, kde občas mohla potají sníst nějakou zeleninu a přilepšit si k jinak nedostatečné a nekvalitní stravě.
V průběhu věznění byla několikrát zařazena do transportu na Východ. Vždy se jí ale nakonec podařilo v ghettu zůstat. Mohlo ji chránit nasazení v zemědělství a též pracovní pozice jejího bratra, který byl zaměstnán jako údržbář na stavebním dvoře (Bauhof). Jedno z řady jí obdržených písemných předvolání do transportu Památník Terezín získal. Můžeme z něj zjistit, že se paní Jílovská měla dostavit do šlojsky 7. října 1944. Přiložené jsou instrukce k sestavení zavazadla. V horní části je nalepen proužek papíru s osobními údaji předvolané: číslo přidělené v transportu, číslo transportu do ghetta, jméno, rok narození a adresa v Terezíně (Badhausg. 11 odpovídá označení Q 311 v rámci značení ulic v terezínském ghettu).
Po osvobození ghetta se Irma Jílovská zapojila do činnosti repatriační komise. V této době ovšem onemocněla v Terezíně tyfem a domů se vrátila až na podzim 1945.
S Irmou Jílovskou byl již v roce 1981 učiněn písemný záznam její vzpomínky, který je uložen v archivu Památníku Terezín, kterému tehdy také osobně darovala část svého osobního archivu z doby okupace. Dar z roku 2022 pak pochází od jejího blízkého příbuzného.
Eva Němcová