Dne 17. června 2023 se v bývalých Magdeburských kasárnách v Terezíně uskutečnilo divadelní představení „…und der Regen rinnt“ v podání Jugendmusiktheaterprojekt z německého města Kassel. Členkou tohoto souboru je i Emma Töppler, která působila jakožto dobrovolnice za organizaci ASF v Památníku Terezín v sezóně 2022-2023 a která o představení a svém působení v Památníku napsala …
„Od září 2022 do srpna 2023 jsem absolvovala jednoletou dobrovolnickou službu v Památníku Terezín. Jsem nesmírně vděčná za všechny zkušenosti, které jsem mohla během své činnosti a také za svého pobytu v Česku načerpat. V tomto roce se přitom odehrála jedna výjimečná událost, kterou bych ráda připomenula, a sice vystoupení sboru Jugendmusiktheaterprojekt, kterého jsem členkou, pod vedením Marie Radzikhovskiy v Terezíně. 17. června 2023 jsme v prostoru půdního divadla bývalých Magdeburských kasáren uvedly naše divadelní představení „…und der Regen rinnt“. Tuto divadelní inscenaci o ghettu Terezín hrajeme již od roku 2019 v mém rodném Kasselu a jeho okolí. Když se ukázalo, že svůj dobrovolnický rok strávím v Památníku Terezín, začaly jsme plánovat vystoupení i na tomto místě.
Roku 2019 představil náš dětský sbor ve Státním divadle Kassel dětskou operu Brundibár a my, jakožto mládežnický sbor jsme vytvořili doprovodný program, který v divadelní podobě přibližuje historii ghetta Terezín. Těžištěm představení jsou osudy čtyř ženských postav, které byly v Terezíně vězněné: Sara Nussbaum, Ilse Weber, Helga Hošková-Weissová a Greta Klinsberg. Jejich příběhy, rovněž tak jako hudba a básně z Terezína, které v našem představení uvádíme, mají přispět k lepšímu pochopení historie.
Pro mě osobně bylo uvedení našeho divadelního kusu právě v Terezíně zcela mimořádným zážitkem. Nejen já, ale i ostatní členky souboru, jsme byly emočně silně zasažené, neboť nás v ten okamžik silně ovlivnila minulost tohoto místa a bylo pro nás obtížnější než obvykle zůstat ve svých rolích. Velmi jsme prožívaly příležitost vyprávět přímo na „místě činu“ o křivdách prožitých vězni.
Na půdě Magdeburských kasáren jsme vystoupily před plným hledištěm. Během představení jsem mohla hledět do tváří zaujmutého a mnohdy dojatého publika, v jehož první řadě seděla přeživší terezínského ghetta Michaela Vidláková. Stále znovu jsem se v průběhu inscenace pohledem vracela k její tváři, ve které se zračilo, jak se skrze naše vyprávění, básně a hudbu vrací ke svým vlastním prožitkům a vzpomínkám. Po představení jsme spolu hovořily a další den jsme od ní obdržely e-mail následujícího znění: „To hezké včerejší vystoupení ve mně stále doznívá. Byl to opravdu hluboký zážitek… Mnohokrát děkuji za to, co jsem včera nejen viděla, ale také prožila a cítila.“
Vystoupení v Terezíně mělo pro nás všechny velký význam a právě kontakt s Michaelou Vidlákovou v nás posílil přesvědčení uvádět naše představení i nadále. Nabídky jsme již obdržely z mnoha německých měst a ze Švýcarska. Prostřednictvím divadelní inscenace, ale také různých výstav a filmu (trailer: https://www.youtube.com/watch?v=9AyF7V99WLQ), který jsme natočily roku 2021, tak budu i v budoucnu na dálku ve spojení s Terezínem. Určitě se do Terezína někdy vrátím a už teď se těším na shledání.
Emma Töppler
Překlad z němčiny: Jana Sumičová