Začátek jara 2010 se nesl v Terezíně již tradičně ve znamení seminářů pro pedagogy „Jak vyučovat o holokaustu“, které jsou pořádané ve spolupráci s Ministerstvem školství České republiky, Vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze a Muzeem romské kultury v Brně. Dvou víkendových školení se zúčastnilo 90 českých pedagogů, kteří svojí účastí odstartovali možnou „vzdělávací cestu“, kterou jim Památník spolu s výše zmíněnými institucemi nabízí, totiž možnost získat další informace a poznatky při vyšších stupních vzdělávacích seminářů, a to na mezinárodním semináři v Terezíně a následně pak ve Státním muzeu v Osvětimi či v Památníku Ravensbrück. Poté, již také každoročně od roku 2005, se 20 pedagogů účastní seminářů pořádaných The International School for Holocaust Studies při Yad Vashem v Izraeli. V tomto roce se poprvé 20 českých pedagogů, kteří jsou aktivní na svých školách ve výuce o holokaustu, zúčastní semináře v Mémorial de la Shoah v Paříži.
Semináře „Jak vyučovat o holokaustu“ probíhají v Praze a v Terezíně již 11 sezón a doposud jimi prošlo na 1600 českých pedagogů. V současné době jsou již vypsány nové termíny těchto seminářů pro rok 2011. Více informací je na webových stránkách Památníku v části Vzdělávání.
Třetím seminářem, který se zde na jaře konal, byl seminář pro pedagogy ze Slovenska. Tento seminář byl čtyřdenní a účastníci se v jeho průběhu seznámili s Terezínem a jeho historií, lektoři z Čech i ze Slovenska jim přiblížili také průběh holokaustu na Slovensku a jeho spojitost s terezínským ghettem, zabývali se též otázkou romského holocaustu. Jeden den byl věnován i návštěvě Vzdělávacího a kulturního centra ŽM v Praze.
Se
Fotogalerie z akce: