Prvotním impulsem k zahájení projektu „Muzeum ghetta Terezín“ se stala nutnost obnovy expozice v Muzeu ghetta, která nyní po více než dvaceti letech existence (nainstalována v roce 2001) přestala svojí formou vyhovovat současným moderním trendům v muzejnictví. Součástí projektu se kromě nové výstavy stal požadavek na kompletní rekonstrukci celého objektu, funkční řešení provozu muzea, revitalizaci a začlenění přilehlých zelených ploch (předzahrádky a Parku terezínských dětí), návrh rekonstrukce Jiráskových sadů, které se nacházejí v těsné blízkosti muzea, a koncept nového infocentra a centrálního parkoviště u Malé pevnosti v Terezíně.
Architektonickou soutěž na rekonstrukci Muzea ghetta vyhlásil Památník Terezín v samém závěru roku 2021. Jejím cílem bylo najít návrh, který z Muzea ghetta vytvoří moderní muzeum s atraktivní expozicí a kvalitním zázemím pro návštěvníky a společně s obnovou přilehlých parků předloží též možnost řešení nového infocentra a parkoviště.
Z pěti finálových projektů odborná porota vybrala jednomyslně návrh ateliéru SKUPINA pod vedením Marcely Steinbachové, která ke spolupráci přizvala význačného amerického architekta Stevena Holla. Jejich společný projekt nejlépe řešil všechny části složitého zadání a vynikal vysokou kvalitou architektonického zpracování. Porotu také velmi oslovila hluboká myšlenková podstata celého projektu. Podoba moderní přístavby s unikátním Prostorem světla byla volně inspirována životním osudem Petra Ginze a příběhem jeho výjimečné kresby Měsíční krajina. Petr na ní fascinujícím způsobem zachytil svou představu pohledu z povrchu Měsíce na planetu Zemi, která vyzařuje světlo, symbol naděje.
Motivace a podněty, jež vedly k finálnímu zpracování návrhu, vystihl nejlépe samotný Steven Holl pro týdeník Téma (4. listopadu 2022): „Přemýšleli jsme, jak navrhnout projekt, který bude nejen praktický, ale zároveň bude symbolizovat důležité poselství. Marcela Steinbachová mi ukázala kresbu židovského chlapce Petra Ginze, která se jmenuje Měsíční krajina. Je to naprosto úžasná práce talentovaného hocha nadaného velkou představivostí, který za války bydlel právě v budově dnešního Muzea ghetta. Snil o objevování vesmíru a věřil, že jednou se lidem podaří přistát na Měsíci a spatřit Zemi z jiné perspektivy. Splnění svých snů se však nedožil, protože byl deportován do Osvětimi a zavražděn. … V roce 2003 vzal izraelský astronaut Ilan Ramon kopii kresby na vesmírnou misi raketoplánu Columbia. Ramon naneštěstí zahynul při návratu raketoplánu na Zem. V roce 2019 přijel americký astronaut Andrew Feustel do Muzea ghetta v Terezíně a věnoval mu kopii Ginzovy kresby, kterou měl s sebou ve vesmíru, aby symbolicky misi Ilana Ramona dokončil. My jsme si s Marcelou Steinbachovou řekli, že ten Prostor světla může být působivým propojením minulosti a současnosti. Jako mezinárodní symbol tragédie i naděje. Pro mě je fascinující představa, že se díky našemu projektu lidé dozvědí nejen o Petrově vizi, ale také o tom, že jeho odkaz stále žije.“
Citlivost i respekt k danému tématu prokázal tým Marcely Steinbachové i při návrhu nové expozice, která představí historii terezínského ghetta, příběhy jeho obyvatel i život v něm. V nové expozici bude uplatněna dnes již běžná audiovizuální a interaktivní technika (projekce, poslechové zvony, sluchátka, dotykové obrazovky, videomapping, QR kódy aj.), stejně jako současné a moderní prvky v podobě hologramových projekcí. Samozřejmou součástí expozice budou působivé velkoformátové fotografie, modely či množství zajímavých exponátů. Věříme, že se nám podaří projekt „Muzeum ghetta Terezín“ během několika let úspěšně realizovat a že si nově zrekonstruované muzeum najde množství spokojených návštěvníků.
Muzeum ghetta bude během rekonstrukce z bezpečnostních důvodů uzavřeno. V této době nabídne Památník Terezín svým návštěvníkům dočasnou výstavu o historii terezínského ghetta, která bude umístěna na nádvoří Magdeburských kasáren. O přesném termínu uzavření Muzea ghetta a zpřístupnění dočasné výstavy budeme veřejnost s předstihem informovat na webu Památníku Terezín.
Ivana Rapavá